Ο Άρης των ρεκόρ

Sports Παρασκήνια

Ο Άρης του Άκη Μάντζιου κατέρριψε όλα τα ρεκόρ στη σύγχρονη ιστορία του ποδοσφαιρικού τμήματος. Από τη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια της Super League, στην τρίτη μετά και τα Playoffs.  Η θέση αυτή είναι η καλύτερη που έχει πάρει ο σύλλογος, μετά το πρωτάθλημα που χάθηκε το 1979-1980 στα μπαράζ του Βόλου. Ο Μάντζιος έγινε ο δεύτερος προπονητής στην ιστορία του Άρη σε αριθμό νικών σε μία σεζόν, έπειτα από τις 22 νίκες που είχε πετύχει ο μεγάλος Τσατσέφσκι τη σεζόν 1978-1979.

Μάλιστα, όσον αφορά την κανονική περίοδο, για πρώτη φορά έπειτα από 22 χρόνια, ο Άρης είχε νίκες σε πάνω από τα μισά παιχνίδια του στο πρωτάθλημα, μετρώντας 15 σε 26 της κανονικής περιόδου κι ένα ποσοστό 57,6%. Το ρεκόρ ασφαλώς το έχει από την περίοδο 1978-1979 η ομάδα του Τσατσέφσκι με 64,7%.

Στην κανονική περίοδο τερμάτισε για πρώτη φορά στην ιστορία του αήττητος στο Λεκανοπέδιο. Συνολικά, σε 8 παιχνίδια, γνώρισε μόλις μία ήττα, την 1η αγωνιστική των playoffs, από τον Ολυμπιακό.

Ο Άρης των ρεκόρ διέλυσε στις 24 Οκτωβρίου τον Παναιτωλικό με 5-1, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ισοφάρισε ένα ρεκόρ 41 χρόνων, αφού η προηγούμενη φορά που είχε σκοράρει τέσσερις φορές στο πρώτο μέρος ήταν το μακρινό 1980, κόντρα στον Απόλλωνα Αθηνών.