Ο αγώνας που έκρινε το πρωτάθλημα

Sports Παρασκήνια

Δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της σεζόν 2001-02, ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ σε αγώνα που έκρινε τον πρωταθλητή, καθώς στη μεταξύ τους ισοβαθμία μέτρησε η ερυθρόλευκη κυριαρχία. Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν νίκη, ενώ η “Ένωση” ήταν ικανοποιημένη και με την ισοπαλία. Οι “κιτρινόμαυροι” ευτύχησαν να προηγηθούν στο 24ο λεπτό με πέναλτι του Βασίλη Τσιάρτα. Δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Αλέξης Αλεξανδρής θα φέρει το ματς στα ίσα με υπέροχο γυριστό.

Ο Πατσατζόγλου στο 52′ με κοντινή κεφαλιά, θα δώσει το προβάδισμα στους “ερυθρόλευκους”. Στο 58′, ο Αλεξανδρής θα εκμεταλλευτεί την ασυνεννοησία των Χιώτη και Φερούζεμ και θα τριπλασιάσει τα τέρματα του Ολυμπιακού. Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει σε 3-2 με δεύτερο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βασίλη Τσιάρτα στο 76ο λεπτό. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς θα δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ολυμπιακού, κάνοντας το 4-2, ενώ το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ ήταν να μειώσει με τον Βασίλη Λάκη σε 4-3 στο 94΄.