Νίκη για την Καλαμάτα (1-0 τον Διαγόρα) στο ντεμπούτο του Αναστόπουλου

Την πρώτη της νίκη μετά από 13 ματς πανηγύρισε η Καλαμάτα, που επικράτησε 1-0 του Διαγόρα στο ντεμπούτο του Νίκου Αναστόπουλου στον πάγκο της στην Football League.

Οι γηπεδούχοι πήραν τους τρεις βαθμούς με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οσμάνατζιτς. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Ηλιόπουλος, σε ανατροπή του Μανωλάκη.

Η Καλαμάτα έφτασε τους 15 βαθμούς, αλλά φυσικά παραμένει σε δεινή θέση σε ό,τι αφορά την παραμονή της στην κατηγορία. Οι Ροδίτες από την πλευρά τους έχασαν έδαφος, ενώ διαμαρτύρονται για πέναλτι στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Στεφανάκος, Τόλι, Κωνσταντινόπουλος, Χριστοφιλέας, Τριποτσέρης, Ζαχαρόπουλος, Νατσιόπουλος, Οσμάνατζιτς (79′ Μάκο), Ηλιόπουλος (90’+2 Καντούτσης), Ιντρίσι (73′ Αλεξόπουλος), Μπουσμπίμπα.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Προβατίσης, Κασνέτση, Καρπαθάκης, Πινιώτης, Μπουρλάκης (79′ Πατσαρούχας), Αθανασίου (59′ Σερτζίνιο), Χουζούρης, Μπαρμπαρούσης, Μανωλάκης, Γούλας (73′ Γεωργίου).

Η Βέροια ήρθε 2-2 στην έδρα ου Ασπρόπυργου και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις απώλειες που είχαν Τρίκαλα, Ιωνικός και Καβάλα. Ο Κάκκο άνοιξε το σκορ στο 21’ για τους γηπεδούχους, ο Πασσάς ισοφάρισε στο 36’ και ο Φράγκος έδωσε προβάδισμα στον Σπρόπυργο στο 60’. Τρία λεπτά μετά ο Βεργώνης έφερε την κατάσταση στα ίσα και δεν διαφοροποιήθηκε κάτι μέχρι τέλους. «Διπλό» στην Ιεράπετρα για τον Ολυμπιακό Βόλου, που επικράτησε 3-1, με τα τέρματα των Σκοπελίτη, Κέρη και Τσίτα.

Καμία από τις ομάδες της πρώτης πεντάδας δεν πήρε νίκη σε αυτήν την αγωνιστική, αφού και η Νίκη Βόλου έμεινε στο 1-1 με το Αιγάλεω. Ο Τσιλιγκίρης άνοιξε το σκορ στο 18’ με πέναλτι, ενώ ο Κρουθ ισοφάρισε για τους Βολιώτες στο 42ο λεπτό.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στάικος Βεργέτης): Αποστολίδης, Κάρδαρης, Σ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Μπαλάφας, Καμπαγέρο (80’ Οικονομίκος), Ιορδανίδης (62’ Τσιώλης), Κρουθ, Μπαταγίνι, Ροχάνο.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θωμάς Γράφας): Σικαλιάς, Στάθης, Σπυρόπουλος, Συριόπουλος, Παπανικόλας, Μαχαίρας, Γουερέ (85’ Τσαφταρίδης), Σταματάκης, Φαρινόλα (42’ λ. τρ. Μακρυγιάννης-87’ Καπός), Καλλέργης, Τσιλιγκίρης.