Νάτος… πετιέται ο ΟΦΗ 3-2 τον Άρη και ανέβηκε τέταρτος

Άργησαν ν’ αντιδράσουν οι Θεσσαλονικείς που είχαν δοκάρι στις καθυστερήσεις

Νάτος… πετιέται ο ΟΦΗ. Ο Όμιλος επικράτησε του Άρη 3-2 για την 4η αγωνιστική της Super League σε έναν ματς διαφήμιση και αναρριχήθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη ο Άρης, που ξύπνησε στο δεύτερο μέρος, γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα κι έχασε πολύτιμο έδαφος.

Μια πολύ καλή εμφάνιση από την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα, η οποία είχε σχέδιο, ένταση στο παιχνίδι της και σε πολύ καλή μέρα τον Τιάγκο Νους, ο οποίος έκανε καταπληκτική εμφάνιση και εξέθεσε τον Μοντόγια. Στον αντίποδα, έλειπε η φαντασία από τους «κίτρινους», οι οποίοι ανέβηκαν με την είσοδο του Σαβέριο στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και η πρώτη φάση δεν άργησε να έρθει, καθώς μόλις στο 6ο λεπτό ο Σίστο σούταρε από τη γωνία της περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Αυτή ήταν η και η μοναδική φορά που η άμυνα του ΟΦΗ ένιωσε τον Άρη, καθώς από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι επικράτησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 8’ο ΟΦΗ έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Φούντα να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, αλλά να πλασάρει αδύναμα τον Κουέστα, ο οποίος μπλόκαρε εύκολα. Στο 11’ ο Γιουνγκ αστόχησε μέσα από τη μικρή περιοχή, μετά από σέντρα του Σενγκέλια, ωστόσο 10 λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ. Ο Νους μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Μοντόγια, ο Γιουνγκ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι κι έκανε το 1-0.

Το προβάδισμα των Κρητικών έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στους παίκτες του Δέλλα, οι οποίοι κυριαρχούσαν στο γήπεδο. Ο Νους ήταν ο κινητήριος μοχλός στις επιθέσεις του ΟΦΗ και δημιουργούσε συνεχώς προβλήματα στον Μοντόγια. Κάπως έτσι ήρθε και ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχος, καθώς στο 40’ ο Νους μετά από ωραία πάσα του Φούντα βρέθηκε απέναντι από τον Κουέστα, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν οι ρόλοι. Ο Μάντζιος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Σαβέριο και η ανάπτυξη του Άρη έγινε πιο ορθολογική, που μέχρι τότε βασιζόταν σε βαθιές μπαλιές με στόχο τον Μορόν, και ήταν εύκολα αντιμετωπίσιμες από την άμυνα του ΟΦΗ.

Ο Μορόν εκτέλεσε δύο φορές στο 48′ και το 52′, χωρίς ωστόσο να βρει να στόχο. Κάτι που βρήκε ο Λαμπρόπουλος στο 57′, όταν με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0.

Οι Θεσσαλονικείς αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο δεν «κατέθεσαν τα όπλα» και στο 68ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Χατζηθεοδωρίδη. Ο Λορέν Μορόν ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 2-1.

Ο Άρης αναθάρρησε μετά το γκολ και έφτασε κοντά στη ισοφάριση στο 72′, όταν ο Φαμπιάνο με κεφαλιά προσπάθησε να νικήσει τον Χριστογεώργο, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Στο 73′ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο το νέο μεταγραφικό απόκτημα του ΟΦΗ, ο Έντι Σαλσεδο, ο οποίος λίγα λεπτά αργότερα έδειξε την κλάση του. Ο επιθετικός που ήρθε δανεικός από την Ίντερ, κεραυνοβόλησε τον Κουέστα στο 82′ και έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Ωστόσο ο Άρης έκανε ακόμα μια φορά την αντεπίθεση του και στο 88′ ο Μορόν μείωσε σε 3-2, πάλι με πέναλτι, το οποίο έκανε για ακόμα μια φορά ο Χατζηθεοδωρίδης. Το γκολ αυτό έδωσε άγρια ομορφία στο ματς, με τον Άρη να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 90’+3′, όταν ο Ζαμόρα με κεφαλιά βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χριστογεώργου.

Ο Τάσος Σιδηρόπουλος είχε καλή διαιτησία. Σωστά και τα δύο πέναλτι που έδωσε υπέρ του Άρη.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Χατζηθεοδωρίδης, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Γκονθάλεθ, Αποστολάκης (Κουτενάκης 78΄), Μπαΐνοβιτς, Φούντας (Μπάκιτς 73΄), Νους (Σαλτσέδο 73΄), Σενγκέλια (Ριέρα 90’+1), Γιουνγκ (90΄+1 Καραχάλιος).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φρίντεκ, Μπράμπετς, Φαμπιάνο (Βέλεθ 73΄), Μοντόγια, Σιφουέντες (Σαμόρα 89΄), Νταρίντα (Μόντσου 65΄), Μανού Γκαρθία, Σίστο (Φετφατζίδης 65΄), Ντιαντί (Σαβέριο 46΄), Μορόν.