Μυθικός ο Απόστολος Χρήστου πήρε το αργυρό μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο

Έγινε ο πρώτος Έλληνας που κατακτά Ολυμπιακό μετάλλιο σε πισίνα στην κολύμβηση

Ασημένιος Ολυμπιονίκης στα 200μ. ύπτιο είναι ο Απόστολος Χρήστου που με εκπληκτική κούρσα κατάφερε να πάρει τη 2η θέση με 1:54:82.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε δυνατά και ήταν πρώτος στα 150 πρώτα μέτρα, αλλά στο φινάλε δεν μπόρεσε να διατηρήσει τον ρυθμό του.

Ο Χρήστου άφησε πίσω του την απογοήτευση της τέταρτης θέσης στα 100μ. ύπτιο και έγραψε ιστορία, σημειώνοντας την καλύτερη επίδοση για την Ελλάδα στην κολύμβηση σε πισίνα.

Παράλληλα πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ στον τελικό με 1:54.82 και έχασε μόνο από τον Ούγγρο Χούμπερτ Κος, που πήρε την πρώτη θέση με 1:54.26, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ελβετός, Ρόμαν Μιτιούκοφ, ο οποίος είχε χρόνο 1:54.85.

Ο Χρήστου έγινε ο πρώτος αθλητής της κολύμβησης που κατακτά μετάλλιο μετά το 1896. Ο μεγάλος Σπύρος Γιαννιώτης είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο το 2016 στην ανοιχτή θάλασσα.

«Δεν το πιστεύω. Δεν το έχω καταλάβει. Είναι απίστευτο! Ήξερα πως μπορούσα το μετάλλιο. Μπήκα δυνατά. Έβλεπα πως είμαι μπροστά. Αλλά είχα κερδίσει πολλά στα 150μ. Εκβίασα τη θέση ουσιαστικά. Τα έπαιξα όλα για όλα. Έπρεπε να κάνω την υπέρβαση. Δεν ήταν βασικός στόχος τα 200μ.», δήλωσε ο Χρήστου στην ΕΡΤ λίγο μετά την σπουδαία επιτυχία του.