Μηχανή του γκολ ο ΠΑΟΚ 5-1 στον Βόλο

Κρατιέται στην κορυφή και χωρίς Κωνσταντέλια ο δικέφαλος του βορρά

Μηχανή του γκολ ο ΠΑΟΚ πέρασε σίφουνας απ’ το Πανθεσσαλικό σαρώνοντας 5-1 τον Βόλο ΝΠΣ και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο δικέφαλος του βορρά έφθασε τα 89 τέρματα σε 34 ματς(53 σε 19 παιχνίδια πρωταθλήματος) την τρέχουσα περίοδο.

Το πλάνο των γηπεδούχων πήγαινε μέχρι το μεσοδιάστημα του α΄ ημιχρόνου κατά γράμμα, με ψηλά τις γραμμές, σφιχτή άμυνα και χωρίς να αφήνουν χώρους στους ασπρόμαυρους που αδυνατούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία του Κόστιτς.

Μέσα σ΄ όλα ο Δικέφαλος είχε να διαχειριστεί για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν και την απουσία του Γιάννη Κωνσταντέλια, ο οποίος αποκλείστηκε από την αποστολή λόγω ίωσης. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ έκανε την πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία του, με ένα διαγώνιο καλοζυγισμένο σουτ του Ντεσπόντοφ, με τον Κόστιτς να διώχνει με τις γροθιές.

Ο Δικέφαλος ΠΑΟΚ τρύπησε για πρώτη φορά την άμυνα του Βόλου στο 22΄, με τον Ντεσπόντοφ να εκμεταλλεύεται υπέροχα τη μακρινή μπαλιά του Κεντζιόρα στην πλάτη της άμυνας. Ο Βούλγαρος άσος με ωραία ενέργεια, απέφυγε δύο αντιπάλους και με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πολύ σκληροί για να… πεθάνουν καθώς φάνηκε να βρίσκουν απάντηση στο 32′ μέσα από στατική φάση. Μετά από εξαιρετική εκτέλεση του Γκλάβτσιτς, ο Μύγας ισοφάρισε με κεφαλιά. Ο διαιτητής, Κατσικογιάννης, είδε τη φάση στο VAR και ακύρωσε κακώς το γκολ για οφσάιντ του Μωραΐτη, θεωρώντας πως επηρεάζει τη φάση.

Ο ΠΑΟΚ πήρε εκ νέου σκυτάλη στο ματς και στο 35΄ο Μπράντον Τόμας τράνταξε με διαγώνιο σουτ το κάθετο δοκάρι του Βόλου μετά από ωραία ατομική ενέργεια. Ο Δικέφαλος δεν σίγησε επιθετικά και στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους, ο Μουργκ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους Θεσσαλονικείς. Ο Αυστριακός με δυνατό αριστερό σουτ, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2.

Με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου, ο Άνχελ Λόπεθ προχώρησε σε αλλαγές, ψάχνοντας να δει αντίδραση από την ομάδα του, ωστόσο, οι μηχανές του ΠΑΟΚ είχαν ζεσταθεί για τα καλά. Και μπορεί ο Κόστιτς να βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Οζντόεφ στο 51΄, ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα, ο Δικέφαλος είχε να επιδείξει κομπίνα για γκολ. Στο κερδισμένο κόρνερ, Μουργκ και Τάισον έπαιξαν με πάσα, με τον Αυστριακό να βρίσκει τον Ντεσπόντοφ, ο οποίος «όπλισε» για δεύτερη φορά και με καταπληκτικό τελείωμα, έγραψε το 0-3.

Και πάλι όμως ο Βόλος παρέμενε στο παιχνίδι, προσπάθησε να ανακάμψει και δικαιώθηκε καθώς στο 58΄μείωσε με τον Ντέλετιτς σε 1-3 μετά από εξαιρετική ενέργεια του Γκλάβσιτς. Ο Βόλος αναθάρρησε, ο Άνχελ Λόπεθ τα έπαιξε όλα για όλα, κινούμενος με άκρως επιθετικό σχήμα.

Ο ΠΑΟΚ του β’ μέρους όμως δεν είχε διάθεση για εκπτώσεις και μπροστά, έβγαζε σε ένα ακόμη ματς, φωτιές με οδηγό τον Τάισον. Στο 71΄μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Βόλου, ο Βραζιλιάνος έκανε το σουτ στο ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει σε σώμα αμυντικού και να αλλάζει πορεία, μπερδεύοντας τον Κόστιτς για το 1-4.

Οι αλλαγές διαχείρισης του Ραζβάν Λουτσέσκου όμως, έχουν πάντα κάτι να δώσουν. Και στο φινάλε ήταν η στιγμή του Στέφανου Τζίμα να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Απέναντι σε έναν παραδομένο Βόλο, ο ΠΑΟΚ βγήκε με τρεις παίκτες στην αντεπίθεση με τον Τάισον να δίνει τη μπάλα στον Τζίμα που με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-5.

Ο διαιτητής Αλέξανδρος Κατσικογιάννης βαρύνεται για την ακύρωση του κανονικού γκολ του Βόλου.

Βόλος: Κόστιτς, Μύγας, Ράσιτς, Καλογερόπουλος (Κίτσος 46′), Λούνα (Ασενούν 46′), Τσοκάνης (Μπερτόλιο 62΄), Σιέλης, Μπαριέντος (Μεταξάς 79′), Γκλάβτσιτς, Ντέλετιτς, Μωραΐτης.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Σάστρε, Οζντόεφ (Σβαμπ 75′), Μεϊτέ, Τάισον, Μουργκ (Μάρκος Αντόνιο 68′), Ντεσπόντοφ (Αντρίγια 68′), Μπράντον (Τζίμας 75′)