Μεγάλη εμφάνιση ο Κάνααν

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην εφετινή Euroleague, πανηγύρισε (και πάλι) στο Πριγκιπάτο η Μονακό. Οι Μονεγάσκοι έκαμψαν την αντίσταση της Μακάμπι Τελ Αβίβ και με το τελικό 85-79 υποχρέωσαν τους Ισραηλινούς στην πρώτη τους απώλεια.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς εξαργύρωσε το ξέσπασμα της στην τρίτη περίοδο, όταν με διάρκεια σε άμυνα και επίθεση έτρεξε επιμέρους σκορ 24-14, πέτυχε την ανατροπή (65-60 στο 30΄) και με πρωταγωνιστές τους Έλι Οκόμπο (17π.), Μάικ Τζέιμς (17π.), Ντονάτας Μοτιεγιούνας (11π.) και Γιώργο Παπαγιάννη (10π., 7ρ.) δεν απειλήθηκε μέχρι το φινάλε.

Από τη Μακάμπι πάλεψε ο Τζόρνταν Λόιντ με 16 πόντους.

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη Euroleague και πρώτη ενώπιον του κοινού του, πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επικράτησε με 78-71 της Μπασκόνια στο Βελιγράδι, υποχρεώνοντας τους Βάσκους στη πρώτη ήττα τους.

Δύο γνώριμοι παίκτες στο ελληνικό κοινό από τη θητεία τους στον Ολυμπιακό ήταν αυτοί που «καθάρισαν» τη νίκη για τους Σέρβους. Συγκεκριμένα, ο Τζόελ Μπολομπόι (15π., 8ρ.)  με καλάθι από τη γωνία και ακολούθως ο Αιζάια Κάνααν (19π.) από τα 6,75, διαμόρφωσαν το 71-62 στο 38΄, με το οποίο οι γηπεδούχοι απέκτησαν ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας 9 πόντων και δεν αγχώθηκαν μέχρι το φινάλε.

Από την Μπασκόνια, που είδε τον Μάρκους Χάουαρντ να μένει στα… ρηχά (7π.), ξεχώρισε ο Τσίμα Μονέκε με 19 πόντους, ενώ ο Νίκος Ρογκαβόπουλος τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 14 λεπτά συμμετοχής.