![](https://www.iapopsi.gr/wp-content/uploads/2020/11/gentikoule.jpg)
Μεγάλες μορφές του ΟΦΗ για τα 69 χρόνια του “Θ.Βαρδινογιάννης”
Με αφορμή την συμπλήρωση 69 χρόνων από την κατασκευή του γηπέδου του ΟΦΗ, “Θ.Βαρδινογιάννης” στα Καμίνια, η κρητική ΠΑΕ δημιούργησε ένα βίντεο που είναι αφιερωμένο στην ιστορική πορεία της έδρας της ομάδας στον χρόνο.
Το βίντεο, συνοδεύεται από το εξής μήνυμα:
«Σήμερα συμπληρώνονται 69 χρόνια από τις 11 Νοεμβρίου 1951, μια ημερομηνία – σταθμός στην ιστορία του ΟΦΗ. Τότε που το γήπεδο της ομάδας μας, άνοιξε επίσημα τις πύλες του, με έναν φιλικό αγώνα – γιορτή, κόντρα στην ΑΣΔΑΝ.
Η ΠΑΕ ΟΦΗ 1925 παρουσιάζει ένα αφιέρωμα – ντοκουμέντο με μαρτυρίες ανθρώπων που έζησαν την ανέγερση του “Θ. Βαρδινογιάννης” και εξιστορούν όλα όσα συνέβησαν τότε στο Ηράκλειο, μέχρι να καταφέρει ο ΟΦΗ να αποκτήσει δικό του γήπεδο.
Ο “Πατριάρχης” του αθλητικού ρεπορτάζ στην Κρήτη, δημοσιογράφος κ. Σώτος Παιδάκης, ο αθλητικός Παράγοντας, ανηψιός και συνονόματος του τότε προέδρου της ομάδας, κ. Μανώλης Παπακαλιάτης, ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ, κ. Κώστας Ξενικάκης και ο φίλαθλος – κάτοικος της περιοχής των Καμινίων, κ. Γιώργος Λάμας, θυμούνται στην κάμερα του ΟΦΗ TV, όλα τα γεγονότα εκείνης της περιόδου.