Με το στρίψιμο του νομίσματος η Ιταλία στον τελικό

Sports Παρασκήνια

Το 1968 η Ιταλία χρειάστηκε το στρίψιμο του νομίσματος για να περάσει στον τελικό του Euro και να κατακτήσει ύστερα από επαναληπτικό τον τίτλο, που είναι ο μοναδικός της στη διοργάνωση. Στις 5 Ιουνίου 1968, η Ιταλία έπαιξε στον δεύτερο, χρονικά, ημιτελικό κόντρα στην Σοβιετική Ένωση. Γκολ δεν υπήρξε, όμως έπρεπε να υπάρξει νικητής.

Η ισοπαλία εκείνη την εποχή και μάλιστα χωρίς γκολ και μάλιστα έπειτα από παράταση, ήταν κάτι που το ποδόσφαιρο δεν είχε δει. Η πρώτη διαδικασία των πέναλτι χρονολείται το 1970, στον ημιτελικό του… Watney Cup ανάμεσα στην Χαλ και την Μαντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο πρώτος που ευστόχησε ήταν ο Τζορτζ Μπεστ και ο πρώτος που απέτυχε να σκοράρει, ο Ντένις Λο.

Στη Νάπολη, ύστερα από 120 λεπτά χωρίς γκολ, ο διαιτητής, Κουρτ Τσέντσερ, είπε στους αρχηγούς να τον ακολουθήσουν στα αποδυτήρια για να ξεκινήσει η διαδικασία που θα κρίνει το ποια ομάδα θα προκριθεί. Το στρίψιμο του νομίσματος. Στιγμές αργότερα, ο Τζιασίντο Φακέτι επέστρεφε τρέχοντας στον αγωνιστικό χώρο για να πει στους συμπαίκτες του ότι θα παίξουν στον τελικό. Στις 8 Ιουνίου η Ιταλία στον τελικό κόντρα στην Αγγλία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Ακολούθησε επαναληπτικός δυο μέρες αργότερα όπου η Ιταλία κυριάρχησε 2-0 και πήρε το τρόπαιο στη Ρώμη.