Με σβηστές μηχανές ο Ολυμπιακός πέρασε το εμπόδιο της Ξάνθης (pics,video)

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και επικράτησε με 3-1 της Ξάνθης για την 22η αγωνιστική της Super League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με έντονη συναισθηματική φόρτιση, καθώς ο Ολυμπιακός τίμησε τα θύματα της Θύρας 7. Μάλιστα συγγενείς των 21 θυμάτων κατευθύνθηκαν προς την αντίστοιχη θύρα του γηπέδου με δάκρυα για ν’ αποτίσουν φόρο τιμής.

Στα μάτριξ έπαιξε ένα βίντεο ειδικά για να διδάξει στους νεότερους και να θυμίσει στους παλαιότερους την μεγαλύτερη τραγωδία που έγινε σε ποδοσφαιρικό γήπεδο.

Στα αγωνιστικά, στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτος κυρίαρχος κι ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 5′ με τον Σουντανί. Αυτό το γκολ έδωσε αέρα στους γηπεδούχους. Εξι λεπτά αργότερα ο Βαλμπουενά έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, καθώς η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 43′ μετά από σέντρα του Γάλλου μέσου ο Ελ Αραμπί με πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 52’ ο Σουντανί έκανε την παράλληλη μπαλιά από δεξιά για τον Μασούρα, αλλά ο Φασίδης πριν φτάσει η μπάλα στον Έλληνα εξτρέμ έβαλε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας έτσι το 3-0.

Ο διαιτητής Καραντώνης ελέγχεται για τη φάση του πέναλτι που κέρδισε η Ξάνθη. Συγκεκριμένα ήταν το 69ο λεπτό με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 3-0 ο Σεμέδο έκανε λάθος και στη συνέχεια ανέτρεψε από πίσω τον Στάρτζεον που έμπαινε στην περιοχή. Ένα μαρκάρισμα που ξεκάθαρα έγινε εκτός περιοχής αλλά ο διαιτητής Καραντώνης υπέδειξε πέναλτι ενώ κλήθηκε να δει τη φάση από τον Τζοβάρα που είναι στο VAR. Ο Κάστρο ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε μειώνοντας σε 3-1 για την Ξάνθη.

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Βαλπουενά (72’ Φορτούνης), Σουντανί, Μασούρας (60’ Λοβέρα), Ελ Αραμπί (83’ Χασάν)

Ξάνθη: Αμπάντ, Μπαριέντος (81’ Ντουρίτσκοβιτς), Καρασαλίδης, Κοβάτσεβιτς (57’ Μουλίν), Μασάντο (66’ Ντος Σάντος), Θυμιάνης, Κασάδο, Σόσα, Φασίδης, Λισγάρας, Κάστρο.