Με σόου Βαγιαννίδη ο Παναθηναϊκός 2-1 τη Φόλενταμ

Με σούπερ σταρ τον Βαγιαννίδη ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-1 της Φόλενταμ, στο ματς πρόβα τζενεράλε ενόψει Σλάβια Πράγας. Το «τριφύλλι» έδειξε πως μπορεί να βλέπει δίχτυα, ενώ έφτιαξε ένα τσουβάλι ευκαιρίες πριν την Ευρωπαϊκή του επιστροφή την Πέμπτη.

Φανταστική εμφάνιση του… εξτρέμ Βαγιαννίδη, ο οποίος έκανε μαγική εμφάνιση, όντας ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων του Παναθηναϊκού. Κέρδισε πέναλτι, έφτιαξε ευκαιρίες στους συμπαίκτες του που δεν τις εκμεταλλεύτηκαν και γενικότερα έδειξε πως μπορεί να δώσει έξτρα λύσεις στον Γιοβάνοβιτς, ενώ στα θετικά πως βρήκε δίχτυα ο Καρλίτος.

Ανησυχία την ίδια ώρα για τον Ιωαννίδη, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα και μένει να φανεί αν είναι κάτι το ανησυχητικό. Πρώτο γκολ που δέχεται στη νέα σεζόν το «τριφύλλι» από μια απίθανη έμπνευση του Ελ Καντίρι!

Εξαιρετικό ξεκίνημα από την ομάδα του Γιοβάνοβιτς στο ματς, που πήρε εξ αρχής τα ηνία και δημιουργούσε. Στο 8’ ο Βαγιαννίδης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του με τρομερή κούρσα 50 μέτρων, ο Στάνκοβιτς όμως έβγαλε το πλασέ του και στη συνέχεια και αυτό του Καμπετσή. Τέσσερα λεπτά μετά η κεφαλιά του Αλεξανδρόπουλου ήταν αδύναμη και μπλόκαρε ο κίπερ των Ολλανδών, με τον ρυθμό να πέφτει στη συνέχεια αλλά τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να είναι ανώτερο και να μην έχει δεχτεί φάση.

Στο 33’ ο Καρλίτος μπήκε στη θέση του Ιωαννίδη που αποχώρησε με πρόβλημα και ανησύχησε άπαντες στους «πράσινους», με τον Βαγιαννίδη ένα λεπτό αργότερα να κερδίζει πέναλτι με ωραία ενέργεια και ο Κουρμπέλης να το μετουσιώνει σε γκολ για το 1-0. Το σκορ παρέμεινε έτσι ως το φινάλε του ημιχρόνου, με τις τελικές να είναι 9-1 υπέρ του «τριφυλλιού».

Ο Βαγιαννίδης είχε κέφια και δημιουργούσε συνεχώς, αλλά οι συμπαίκτες του δεν εκμεταλλευόντουσαν καμία από τις φάσεις, σπαταλώντας τη μία μετά την άλλη. Ενδεικτική η φάση του 56ου λεπτού όταν ο Καμπετσής τσίμπησε με το κεφάλι την μπάλα και πέρασε τον Στάνκοβιτς που είχε βγει εκτός περιοχής, αλλά το πλασέ του ήταν κακό και απομακρύνθηκε από τον Πλατ! Δύο λεπτά μετά, η Φόλενταμ χτύπησε στην μοναδική τελική της στην εστία, όταν ο Ελ Καντιρί έπιασε μια τρομερή… φωτοβολίδα και δεν επέτρεψε στον Λοντίγκιν να αντιδράσει για το 1-1.

Οι αλλαγές των δύο ομάδων έριξαν τον ρυθμό, αλλά οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς έβγαζαν όρεξη στο χορτάρι και δημιουργούσαν διαρκώς. Ο Καρλίτος βρήκε την κατάλληλη στιγμή να σκοράρει και μάλιστα το έκανε με υπέροχο σουτ που άφησε άγαλμα τον Στάνκοβιτς για να γράψει το τελικό 2-1 για τον Παναθηναϊκό.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν (61’ Μπρινιόλι), Κώτσιρας (61’ Σαρδέλης), Σένκεφελντ (46’ Σάρλια), Μάγκνουσον (46’ Πούγγουρας), Γκάνεα (79’ Σάντσες), Κουρμπέλης (61’ Ρούμπεν), Αλεξανδρόπουλος (61’ Φρόκου), Τσέριν (79’ Ηλιάδης), Βαγιαννίδης (79’ Σιδεράς), Καμπετσής (79’ Κρυπαράκος), Ιωαννίδης (32’ λ.τρ Ιωαννίδης).