Με μάγο τον 19χρονο Ζοάο Φέλιξ η Μπενφίκα 4-2 τον Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον 19χρονο Ζοάο Φέλιξ και βασικούς τους «δικούς μας» Οδυσσέα Βλαχοδήμο, Αντρέα Σάμαρη και Λιούμπο Φέισα, η Μπενφίκα νίκησε 4-2 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του Europa League στο «Ντα Λουζ» της Λισαβόνας.

Η Μπενφίκα δημιούργησε ευκαιρίες για πολύ μεγαλύτερο σκορ. Ο άνθρωπος του αγώνα για τη Μπενφίκα που ακόμη αγνοεί την εντός έδρας ήττα σε 22 ματς στην ιστορία της στο Europa League (19/3/0) ήταν ο Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος δεν σημείωσε απλά το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ της καριέρας του, αλλά και το πρώτο του χατ-τρικ!

Το 1-0 ήρθε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 19χρονου στο 21′ ένα λεπτό μετά την ανατροπή του Εντικά στον Ζέντσον Φερνάντες, η οποία μάλιστα έφερε και την κόκκινη κάρτα στον παίκτη της γερμανικής ομάδας. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Κυπελλούχος Γερμανίας και μέχρι αυτό το ματς αήττητη στο Europa League Άιντραχτ, στάθηκε αρκετά καλά, ισοφαρίζοντας μάλιστα στο 40′ μετά από αντεπίθεση που ξεκίνησε από λάθος του Φέισα και κοντινό πλασέ του Γιόβιτς. Η χαρά των Γερμανών κράτησε μόλις 3 λεπτά, αφού στο 43′ ο Ζοάο Φέλιξ έγραψε το 2-1 με τρομερό σουτ από τα 25 μέτρα.

Γρήγορα γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπενφίκα καθάρισε το ματς με ένα τρίτο γκολ στο 50′, με την κοντινή κεφαλιά του Ζαρντέλ έπειτα από κεφαλιά-ασίστ του Ζοάο Φέλιξ σε εκτέλεση κόρνερ. Ο νεαρός Πορτογάλος επιθετικός ολοκλήρωσε τη μυθική εμφάνισή του στο 54′ με πλασέ στην κίνηση έπειτα από γύρισμα του Γκριμάλδο, για το 4-1. Μετά από αυτό το ματς, στην πρώτη του σεζόν στην πρώτη ομάδα της Μπενφίκα, πλέον μετράει 15 γκολ και 7 ασίστ σε 36 αγώνες! Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο 72′ ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού, Γκονσάλο Πασιένσια, τέσσερα λεπτά αφότου είχε μπει στο ματς, με ωραία κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Ντε Γκούζμαν, ένα γκολ που έδωσε ελπίδες στην ομάδα του για ανατροπή στη ρεβάνς.