Με δυο γκολ του Παυλίδη η εθνική 2-1 την Ονδούρα σε φιλικό στην Τούμπα

Με σκόρερ τον Βαγγέλη Παυλίδη που «χτύπησε» δύο φορές, η εθνική νίκησε στην Τούμπα 2-1 σε φιλικό την Ονδούρα. Το ματς παρακολούθησε από τις κερκίδες και ο νέος πρόεδρος της ΕΠΟ, Θοδωρής Ζαγοράκης, ο οποίος έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση των διεθνών.

Το παιχνίδι αποτέλεσε τεστ πριν τον αγώνα με τη Γεωργία την Τετάρτη στη Θεσσαλονίκη για τα προκριματικά του Παγκοσμίου κυπέλλου.

Στο 14ο λεπτό ύστερα από ωραίο γύρισμα του Κώστα Φορτούνη, ο Βαγγέλης Παυλίδης με σουτ άνοιξε το σκορ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εν συνεχεία πίεζε πολύ, αλλά δεν μπορούσε να βρει εστία, με τον Τζόλη να χάνει αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν λίγο πριν φέρουν το ματς στα ίσα με τον Μπένγκστον να πλασάρει πάνω στον Διούδη από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή. Στο 40’ η Ονδούρα κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο, με τον Φλόρες να εκτελεί, την μπάλα να πέφτει πάνω στα σώματα και τον Ροντρίγκες να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 1-1.

Στο 59’, ο Παυλίδης χτύπησε ξανά με κεφαλιά, ύστερα από ωραία σέντρα του Γιώργου Μασούρα, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα για την Ελλάδα, με τον σκόρερ να είναι οριακά εκτεθειμένος. Στο 62’ η ομάδα του Τζον Φαν’τ Σιπ είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μασούρα να κάνει το πλασέ, αλλά ο Αλβάρες να διώχνει πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή. Η Ονδούρα από την άλλη άρχιζε να πιέζει στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει την εστία.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ελλάδα ισορρόπησε το παιχνίδι, κρατώντας μακριά από την εστία της την Ονδούρα και πήρε μία νίκη γοήτρου, αλλά και για το FIFA Ranking.

Ο Ουρς Σνάιντερ δεν ευθύνεται για το δεύτερο γκολ του Παυλίδη που ήταν εκτεθειμένος. Γενικότερα πέρασε απαρατήρητος στο ματς χωρίς να έχει κάποια δύσκολη φάση.

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν’τ Σιπ): Διούδης, Μαυρίας, Σβάρνας, Μαυροπάνος, Κυριακόπουλος (77’ Αλεξανδρόπουλος), Σιώπης, Μάνταλος (83’ Μπακασέτας), Φορτούνης (46’ Μασούρας), Παυλίδης (62’ Γιαννούλης), Τζόλης (46’ Λημνιός), Γιακουμάκης (46’ Δουβίκας).

ΟΝΔΟΥΡΑ (Φαμπιάν Κόιτο): Μενιγιάρ, Ροντρίγκες, Φιγκερόα, Περέιρα, Άλβαρεζ, Μεχία (65’ Τόρο), Ακόστα (65’ Α. Λόπες), Φλόρες, Μπένγκστον (65’ Βελάσκες) , Έλις, Νούνιες (46’ Κ. Λόπεζ).