Με χατ τρικ του Χάαλαντ η Σίτι 4-1 την Ίπσουϊτς

Η Νότιγχαμ εκτός έδρας 1-0 την Σαουθάμπτον

Η Μάντσεστερ Σίτι ανέτρεψε 4-1 την Ίσπουιτς με τρία γκολ μέσα σε 3 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα, είχε τον τρομερό Χάαλαντ σε εξαιρετικό απόγευμα (χατ τρικ) κι έκανε με άνεση το 2/2 στο ξεκίνημα της Premier League!

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» την έδρα των πρωταθλητών με γκολ του Σμόντικς στο 7ο λεπτό, όμως η ομάδα του Γκουαρδιόλα δεν άργησε να βρει αντίδραση, καταφέρνοντας να βρει την ανατροπή πριν το 16′ και σκοράροντας τρία γκολ μέσα σε 3 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα!

Αρχικά ο Χάαλαντ ισοφάρισε στο 12′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, δίνοντας συνέχεια στο εντυπωσιακότατο σερί που τον θέλει να έχει σκοράρει κόντρα σε κάθε ομάδα που έχει αντιμετωπίσει για την Premier League (23 ομάδες). Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ντε Μπρόινε έκανε το 2-0, εκμεταλλευόμενος λάθος του Μιούριτς, ενώ στο 16′ ο Χάαλαντ βρήκε δίχτυα ξανά, δίνοντας ουσιαστικά τη χαριστική βολή στην Ίπσουιτς! Μάλιστα, ο Χάαλαντ ολοκλήρωσε το χατ-τρικ (10ό του με τη Μάντσεστερ Σίτι και 22 συνολικά στην καριέρα του) με εξαιρετικό συρτό σουτ λίγο πριν τη λήξη (88′), βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα ως ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο εντυπωσιακό 4-1!

Επιβλητική νίκη, την πρώτη της στη φετινή σεζόν, πανηγύρισε και η Τότεναμ, διαλύοντας με το εμφατικό 4-0 την απογοητευτική Έβερτον, η οποία έμεινε χωρίς βαθμό και χωρίς να έχει πετύχει γκολ, μετά από δύο αγωνιστικές. Ο Μπισουμά άνοιξε το σκορ στο 14’ για την ομάδα του Ποστέκογλου, ενώ ο Σον διπλασίασε το προβάδισμά της στο 25’. Ο Ρομέρο έκανε το 3-0 στο 71’, πριν ο Σον βάλει το δεύτερο προσωπικό του στο 77′, ολοκληρώνοντας την επιβλητική επικράτηση των Λονδρέζων!

Σημαντικότατο τρίποντο και για τη Νότιγχαμ Φόρεστ, η οποία έφυγε με το διπλό (0-1) από την έδρα της Σαουθάμπτον! Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο όμως δεν βρήκε γκολ, με τον Γκιμπς Γουάιτ να δίνει τη λύση στο 70′, πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ!

Στο… μικρό ντέρμπι του Λονδίνου, η Γουέστ Χαμ επιβλήθηκε 2-0 της Κρίσταλ Πάλας, χάρη στα γκολ των Σούτσεκ (67′) και Μπόουεν (72′), ενώ η Φούλαμ νίκησε 2-1 τη Λέστερ, με Σμιθ Ρόου (18′), Ιβόμπι (70′) να της δίνουν το τρίποντο, ενώ ο Φαές είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τις «αλεπούδες».