Κόπα Λιμπερταδόρες: Kατέρρευσε ποδοσφαιριστής στο γήπεδο

Ο αμυντικός της Νασιονάλ, Χουάν Ιθκιέρδο, κατέρρευσε στον αγωνιστικό χώρο και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο αφού υπέστη καρδιακή αρρυθμία κατά τη διάρκεια του δεύτερου αγώνα για την φάση των «16» του Copa Libertadores εναντίον της Σάο Πάολο στο στάδιο Μορούμπι της Βραζιλίας την Πέμπτη.

Ο Ιθκιέρδο είχε αντικαταστήσει τον Σεμπαστιάν Κοάτες για τον σύλλογο της Ουρουγουάης στο ημίχρονο, αλλά έπεσε αναίσθητος στο έδαφος στο 84ο λεπτό χωρίς να έρθει σε επαφή με άλλο παίκτη.

Οι παίκτες και των δύο πλευρών κάλεσαν αμέσως ιατρική βοήθεια. Χωρίς τις αισθήσεις του, ο 27χρονος οδηγήθηκε εκτός γηπέδου με ασθενοφόρο υπό το χειροκρότημα των φιλάθλων.

«Ο Χουάν Ιθκιέρδο υπέστη καρδιακή αρρυθμία κατά τη διάρκεια του αγώνα με τη Σάο Πάολο», δημοσίευσε η Νασιονάλ στην πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης X.

«Νοσηλεύεται στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Νοσοκομείου Άλμπερτ Αϊνστάιν. Αυτή τη στιγμή είναι σε σταθερή κατάσταση και παραμένει υπό παρακολούθηση».

Η Σάο Πάολο ευχήθηκε στον Ιθκιέρδο ταχεία ανάρρωση με ανάρτησή της στο X.

Ο αγώνας έληξε με νίκη της Σάο Πάολο με 2-0 χάρη σε τέρματα των Ντάμιαν Μπομπαντίγια και Τζόναθαν Καλέρι και σε συνδυασμό με τη λευκή ισοπαλία του πρώτου αγώνα, η ομάδα της Βραζιλίας προκρίθηκε στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την επίσης βραζιλιάνικη Μποταφόγκο.