«Καθάρισε» με Μορόν ο Άρης

Ο Άρης κέρδισε άνετα με δυο γκολ του Μορόν (2-0) τη Λαμία και σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό πάτησε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τους κιτρινόμαυρους της Αθήνας.Ο πρώτος σκόρερ της περυσινής σεζόν βρήκε δίχτυα στο 4’ και στο 43’, με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να μην αφήνει τον Λεωνίδα Βόκολο να… χαρεί στη δεύτερη πρεμιέρα του στον πάγκο του συλλόγου από τη Φθιώτιδα.

Ιδανικότερο ξεκίνημα δε θα μπορούσαν να φανταστούν οι γηπεδούχοι. Από εκτέλεση φάουλ του Μόντσου, ο Μορόν από κοντά με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, μόλις στο 4ο λεπτό.

Η Λαμία επιχείρησε να αντιδράσει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κι αφού οι φιλοξενούμενοι δε βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης, ο Άρης  βρήκε το δεύτερο δικό του. Ο Μορόν πήρε την πάσα του Σιφουέντες και με ωραίο τρόπο νίκησε εκ νέου τον Κόστιτς για το 2-0 στο 43’, για το έκτο φετινό του γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε περισσότερο με τυπική διαδικασία. Κι αυτό καθώς οι μεν γηπεδούχοι δεν ανέβασαν στροφές, οι δε φιλοξενούμενοι δεν είχαν τρόπο να απειλήσουν την εστία του Κουέστα.

Ο Μάντζιος έδωσε την ευκαιρία στον Ρόμπιν Κουάισον να κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Άρη, ο οποίος έφτασε τις τρεις διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα – τέσσερις μαζί με του Κυπέλλου επί του Εθνικού – φτάνοντας στους 14 βαθμούς.Η Λαμία, από την πλευρά της, έχει να κερδίσει από την πρεμιέρα, συμπληρώνοντας επτά ματς δίχως νίκη σε όλες τις διοργανώσεις (0-2-5), πέφτοντας στην προτελευταία θέση.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Χουάνκαρ (87’ Φαμπιάνο), Μπράμπετς, Ρόουζ, Μόντσου, Σιφουέντες (72’ Νταρίντα), Ντιαντί (72’ Φετφατζίδης), Μάνου Γκαρθία, Σίστο (63’ Σουλεϊμάνοφ), Μορόν (87’ Κουάισον).

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κόστιτς, Γιαννούτσος, Κορνέζος, Αντράντε, Σαραμαντάς (46’ Μέκιτς), Ραντόνια (80’ Ντεντάκης), Νούνιες, Δοϊρανλής (66’ Ενρίκεζ), Μπίκοβ (80’ Αθανασακόπουλος), Ρινγκ, Γκούιντο.