Κατάθεση ψυχής από τον Ολυμπιακό που τσάκισε 72-59 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Θρύλος ο Ολυμπιακός τσάκισε στο ΣΕΦ 72-59 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες του, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague και ανέβηκε στο 10-14, ενώ η ρωσική ομάδα υποχώρησε στο 16-8.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο οποίος είχε να διαχειριστεί ρόστερ εννέα παικτών, ξεκίνησε πολύ δυναμικά των αγώνα και έδειξε από νωρίς στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας ότι αυτός θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης.  Kαλύτερος όλων ο Κώστας Παπανικολάου που… σάρωσε επιθετικά κι αμυντικά. Θηρίο ανήμερο ο Μιλουτίνοφ, φοβερός ο Ρούμπιτ. Μεγάλο τρίποντο από τον Κόνιαρη στην κρίσιμη στιγμή; Η αλήθεια είναι ότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε τα πάντα κι από τους εννέα στην διάθεσή του!!!

Οι Ερυθρόλευκοι από το πρώτο λεπτό ήταν εξαιρετικοί αμυντικά κάτι που τους έδωσε και ώθηση στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 10 πόντους (20-10), αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη διαφορά στους πέντε πόντους (20-15).

Στη συνέχεια, ο αγώνας έγινε ντέρμπι, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να μειώνει και να παίρνει το προβάδισμα με έναν πόντο (26-27), πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το υπόλοιπο μισό της δεύτερης περιόδου, κύλησε με τον Ολυμπιακό να είναι σε θέση κυνηγού, αλλά να μην αφήνει την ΤΣΣΚΑ να αυξήσει την υπέρ της διαφορά.

Έτσι, το πρώτο ημίχρονο του αγώνα τελείωσε με τους Ρώσους στο +1 (33-34), με τον Κώστα Παπανικολάου να δίνει μία μοναδική παράσταση αμυντικά, τελειώνοντας το πρώτο μισό του αγώνα με πέντε κλεψίματα.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία μέσα από την τρομερή της άμυνα, καθώς δέχθηκε μόλις τέσσερις πόντους από την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να βρει τους απαραίτητους χώρους στην επίθεση. Η διαφορά για τον Ολυμπιακό σιγά σιγά ανέβηκε στους 12 πόντους (49-37), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 54-38.

Με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να ελέγχει ό,τι κινείται πάνω από την μπασκέτα (11 π, 12 ριμπ) οι Ερυθρόλευκοι διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ, με την ΤΣΣΚΑ να δείχνει ανήμπορη να γυρίσει την αναμέτρηση. Έτσι, ο Ολυμπιακός διπλασίασε τις νίκες του στη φετινή Euroleague επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης και πλέον βρίσκεται μία νίκη μακριά από την πρώτη οκτάδα.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 33-34, 54-38, 72-59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Μπάλντουιν 8 (2/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/4 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Πολ 11 (1/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νικολαΐδης, Κόνιαρης 5 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 11 (2/7 δίποντα, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Παπανικολάου 19 (4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Ρούμπιτ 13 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Έλις 3 (7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπόλομποι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 20 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Στρέλνιεκς 3, Φόγκτμαν 3 (1), Χάκετ (0/4 σουτ), Σαντ-Ρος 2, Κουφός 4, Χίλιαρντ 11 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Κουρμπάνοφ 3 (1), Χάινς 3, Μπέικερ 3 (1/5 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/43 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 19/26 βολές, 43 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 18 επιθετικά), 15 ασίστ, 14 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 15/34 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 8/12 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 7 επιθετικά), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 20 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα μείνει στην Ελλάδα για να υποδεχθεί τη Βιλερμπάν (20/2 στις 19:15), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα πάει στο Βελιγράδι για να αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα (21/2 στις 20:00).