![Η ΑΕΚ προκρίθηκε με πανηγυρικό τρόπο στους «4» του Challenge Cup στο χάντμπολ](https://www.iapopsi.gr/wp-content/uploads/2018/03/aek_handball-1200x630.jpg)
Ιστορική νίκη πρόκριση για την ΑΕΚ
Μια ιστορική νίκη πρόκριση πέτυχε, στο Λουξεμβούργο, απόψε (31/3) η ΑΕΚ. Επιβλήθηκε της Μπέρχεμ με 32-18 και βρίσκεται, για πρώτη φορά, στους «4» του Challenge Cup στη χειροσφαίριση. Οι «κιτρινόμαυροι», έχοντας επικρατήσει στην Αθήνα με 32-25, παρατάχθηκαν στον επαναληπτικό, γνωρίζοντας πως η υπεράσπιση της υπέρ τους διαφοράς έφτανε για να «σφραγίσουν το εισιτήριο».
Όμως ο Νίκος Γραμματικός και οι παίκτες του δεν αρκέστηκαν σε αυτό. Ήθελαν και κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση με πανηγυρικό τρόπο. Τώρα, στα ημιτελικά της διοργάνωσης, θα αντιμετωπίσουν τη Μαδέιρα. Η πρώτη αναμέτρηση θα γίνει στην Πορτογαλία στις 21 ή 22 Απριλίου και ο επαναληπτικός στο ΟΑΚΑ στις 28 ή 29 του μήνα.
ΜΠΕΡΧΕΜ (Αντρέι Γκουλμπίτσκι): Λισκάι, Ρέντινγκ, Καρπ, Γκούντεν 2, Στάιν 4, Πιέτρασικ 1, Βέγερ 2, Α. Μπιελ, Μορέιρα, Αλμέιδα, Γκεμάρε 3, Στούπαρ 3, Γκέρμπερ 1, Μπρίτνερ, Σμαλ, Λ. Μπιελ 2
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος 1, Πέρρος 3, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 3, Π. Νικολαΐδης 4, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 6, Δομπρής 3, Βαμβακάς 1, Αργυρού 1, Βραζάλιτσα 5, Μυλωνάς