Ικανοποίησε η ΑΕΚ παρά την ήττα 85-75 από τη Φενέρ

Μέχρι το 30΄ η ελληνική ομάδα ήταν εξαιρετική

Η ΑΕΚ έχασε από την… Ευρωλιγκάτη Φενέρμπαχτσε με σκορ 85-75, αλλά ικανοποίησε στη «Sunel Arena» των Άνω Λιοσίων.

Για τρία δεκάλεπτα, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα ήταν μέσα στη διεκδίκηση του αγώνα, παίρνοντας αρκετές φορές μάλιστα το πάνω χέρι στο σκορ κατά τη διάρκεια του ματς. Ωστόσο, ένα 5λεπτο »μπλακ άουτ» στις αρχές της τέταρτης περιόδου – εκεί όπου η Φενέρ έτρεξε σερί 10-0 – ήταν αρκετό για να γνωρίσει τη φιλική ήττα στο «σπίτι» της.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο εξαιρετικός απόψε Γκραντ Γκόλντεν με 15 πόντους, ενώ, πολύτιμες λύσεις έδωσαν οι Κουζμίνσκας και Αλίν.

Με ένα δίποντο του Γκόλντεν και ένα γκολ-φάουλ του Νετζήπογλου η «Ένωση» προηγήθηκε 5-2 στο 2ο λεπτό, για να έρθει ένα επιθετικό κρεσέντο της Φενέρ πίσω από τα 6,75μ. με τους Γουίλμπεκιν και Ζάγκαρτς να κάνουν το 13-8 δύο λεπτά αργότερα.

Με αιχμή του δόρατος τον Γκόλντεν, που πέτυχε πέτυχε δύο γρήγορα καλάθια (10 πόντους στην περίοδο), η ΑΕΚ προσπέρασε για το 16-15 στο 6’, προτού οι φιλοξενούμενοι τρέξουν ένα γρήγορο 8-0 σερί για το +7 και το 16-23 ένα λεπτό αργότερα. Σε εκείνο το σημείο και μέχρι το φινάλε της περιόδου, οι «κιτρινόμαυροι» έσφιξαν την άμυνά τους, ροκανίζοντας τη διαφορά με τους Γκόλντεν, Κουζμίνσκας και Καράμπελα για το 21-23 του δεκαλέπτου.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου η ΑΕΚ παρουσίασε άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο, δίνοντας δυνατές μάχες και στις δύο άκρες του παρκέ. Ενδεικτικό είναι πως στις αρχές του δεκαλέπτου, η Φενέρ ξέφυγε με 27-21, με την «Ένωση» να απαντά άμεσα μέσω της καλής της άμυνας και με ένα σερί 8-0, να παίρνει εκ νέου το πάνω χέρι στο σκορ (29-27) στο 14′.

Έκτοτε, οι δύο ομάδες αντάλλαζαν διαδοχικά «χτυπήματα», με τους Γκόλντεν, Αλίν και Χαμπ να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για το 37-37 στο 18′. Μάλιστα, λίγο αργότερα, ο αρχηγός των «κιτρινόμαυρων», Δημήτρης Φλιωνης, με το πρώτο του καλάθι στο ματς έκανε το 39-37, προτού η Φενέρ με τέσσερις πόντους του Μέλι και ένα τρίποντο του Γουίλμπεκιν στο τελευταίο λεπτό – απόρροια ενός «νεκρού» διαστήματος για την ΑΕΚ – , στείλουν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τους Τούρκους να προηγούνται με 44-39.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν και το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με την ΑΕΚ να βρίσκει οκτώ όμορφους πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δεκαλέπτου με τους Γκόλντεν, Αλίν και Μπράις, έπειτα από καλές και γρήγορες συνεργασίες για το 47-49. Πέντε μαζεμένοι πόντοι του Γκούντουριτς, επέτρεψαν στη Φενέρ να ξεφύγει στο +7 (47-54). Ακόμα και τότε όμως, η «Βασίλισσα» είχε την απάντηση και με τρίποντο του Αλίν, δίποντο του Σκορδίλη και τρομερό κάρφωμα του Κουζμίνσκας από κλέψιμο του Φλιώνη, ισοφάρισε σε 55-55 στο 27′! Δύο μαζεμένα τρίποντα των Σανλί και Κόλσον «ξεκόλλησαν» επιθετικά τη Φενέρ (57-61), διατηρώντας τη διαφορά στους 4 πόντους για το 61-65 του δεκαλέπτου.

Και ενώ όλα έδειχναν πως θα είχαμε ένα… απρόσμενο φιλικό ντέρμπι, ένα 5λεπτο «μπλακ άουτ» για την ΑΕΚ στις αρχές της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, επέτρεψε στη Φενέρμπαχτσε να τρέξει ένα σερί 10-0, εκτοξεύοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στο +14 και το 61-75. Παρά την ψυχρολουσία αυτή, η «Ένωση» ξεκόλλησε επιθετικά χάρη σε δύο παλικαρίσια καλάθια του Πάρκερ και τις δύο βολές του Κουζέλογλου, μειώνοντας σε 67-75 στο 36′. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να μπουν ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα, καθώς η ποιότητα των Τούρκων μίλησε στο φινάλε, διατηρώντας έτσι τη διαφορά σε υψηλές τιμές και φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 85-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 39-44, 61-65, 75-85.

ΑΕΚ: Σκορδίλης 2, Χαμπ 4, Καράμπελας 1, Φλιώνης 2, Μπράις 5, Φίλλιος, Πάρκερ 8 , Κουζμίνσκας 8, Νετζήπογλου 11, Αλέιν 11, Κουζέλογλου 8, Γκόλντεν 15.

Φενέρ: Μπιρσέν 6, Γουίλμπεκιν 12, Μέλι 12, Σανλί 9, Μαχμούτογλου 2, Χέις-Ντέιβις 3, Χολ, Πιέρ, Γκούντουριτς 10, Ζάγκαρς 13, Κόλσον 12, Μπιρτς 4.