Η Βόρεια Ιρλανδία επικράτησε 2-0 του Λουξεμβούργου

Οι γηπεδούχοι καθάρισαν σε έξι λεπτά

Η Βόρεια Ιρλανδία του Μάικλ Ο’Νιλ επικράτησε 2-0 του Λουξεμβούργου και έκανε ιδανική εκκίνηση στον 3ο όμιλο της League C στο Nations League.
Τα πάντα κρίθηκαν σε ένα εκρηκτικό εξάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν δίχτυα στην πρώτη τους τελική χάρη στο τελείωμα του ΜακΝερ στο 11ο λεπτό. Και έξι λεπτά αργότερα, ο Μπαλάρντ εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Σαβίλ για να γράψει το 2-0. Και κάπου εκεί, το παιχνίδι έσβησε! Οι Βορειοϊρλανδοί ήλεγξαν απόλυτο το τέμπο, για να διατηρήσουν το σκορ ως είχε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και επί της ουσίας χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα.
Στο ουδέτερο γήπεδο της Βουδαπέστης, η Λευκορωσία κόλλησε στο 0-0 με τη Βουλγαρία σε μια αναμέτρηση με… ελληνικό ενδιαφέρον. Διότι για τους γηπεδούχους ξεκίνησε βασικός ο μέσος του Asteras AKTOR, Εβγκένι Γιαμπλόνσκι, ενώ για τους φιλοξενούμενους αγωνίστηκε για 83 λεπτά ο Κίριλ Ντεσπόντοφ του ΠΑΟΚ. Αμφότεροι είχαν καλή παρουσία, αλλά κανείς εκ των δύο δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του για να πάρει κάτι περισσότερο από τον βαθμό.