Η Θέλτα 3-1 την Σοσιεδάδ ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Θέλτα που γύρισε το ματς με τη Σοσιεδάδ (3-1) και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Γουίλιαμ Ζοσέ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 32’ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, αλλά η Θέλτα ξέσπασε στο δεύτερο μέρος, το γύρισε και αισιοδοξεί.

Με το γκολ-πέναλτι του Ιάγκο Άσπας στο 52’ έγινε το 1-1, ενώ στο 70’ ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Γκόμεζ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Είχε αποβληθεί στο 58′ με απευθείας κόκκινη για αγκωνιά σε αντίπαλο ο Γουίλιαμ Ζοσέ για τη Σοσιεδάδ.

Από την άλλη, μεγάλη ευκαιρία να ξεφύγει για τα καλά από τα όρια της ζώνης του υποβιβασμού έχασε η Λεβάντε που αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την ουραγό Ουέσκα.