Η Πόρτο δύσκολα 2-1 την ουραγό Φαρένσε

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού έμεινε κοντά στη Σπόρτινγκ

Η Πόρτο, αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, επικράτησε 2-1 εντός έδρας της ουραγού Φαρένσε για την 5η αγωνιστική της Liga Portugal και έμεινε κοντά στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, που βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την Πόρτο. Η ομάδα του Βίτορ Μπρούνο ήταν καταιγιστική και έκανε τη μία φάση μετά την άλλη. Είχε 76% κατοχή και 13 σουτ, εκ των οποίων τα περισσότερα ήταν μέσα από τη μικρή περιοχή. Το μόνο, που της έλειψε, ήταν το γκολ, εξαιτίας, βέβαια, και της εξαιρετικής εμφάνισης του τερματοφύλακα της Φαρένσε, Ρικάρντο Βέλιο, ο οποίος είχε μέχρι εκείνο το σημείο 6 αποκρούσεις!

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι «δράκοι» πέτυχαν μέσα σε λίγα λεπτά αυτό, που δεν κατάφεραν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, καθώς ο Γκαλένο άνοιξε το σκορ στο 48′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το προβάδισμα της Πόρτο κράτησε μόλις για λίγα λεπτά, διότι η Φαρένσε ισοφάρισε με τον Τομανέ στο 51ο λεπτό. Αυτό ήταν μόλις το δεύτερο γκολ, που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στο πρωτάθλημα!

Από εκείνη τη στιγμή ξεκίνησε η πολιορκία των γηπεδούχων. Η μία μεγάλη ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη και ο τερματοφύλακας της Φαρένσε έκανε εμφάνιση καριέρας (10 επεμβάσεις συνολικά). Ώσπου να έρθει το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Πόρτο στην επίθεση, ο 20χρονος Σάμου Ομορντιόν και να δώσει το προβάδισμα εκ νέου στην ομάδα του.

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και η Πόρτο πέτυχε με δυσκολία την 4η νίκη της στο πορτογαλικό πρωτάθλημα, έχοντας και μια ήττα, αυτήν από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας με σκορ 2-0. Από την άλλη, η Φαρένσε δεν έχει καταφέρει να πάρει ακόμα βαθμό και βρίσκεται στον πάτο της βαθμολογίας!