Η Παναχαϊκή 2-0 τον ΠΑΣ στους Ζωσιμάδες πήρε την πρόκριση

Οι Πατρινοί πέρασαν δίκαια στους 16 μετά από έξι χρόνια

Μεγάλη πρόκριση για την Παναχαϊκή στην επόμενη φάση του κυπέλλου με σκορ 0-2 στους Ζωσιμάδες επί του τοπικού ΠΑΣ Γιάννενα.

Στο πλαίσιο της 4ης φάσης του φετινού Κυπέλλου Ελλάδος ο ΠΑΣ υποδέχτηκε χωρίς κόσμο ελέω τιμωρίας, την Παναχαϊκή, σε μία μονομαχία μεταξύ ομάδων της Super League 2. Οι Πατρινοί ήταν αυτοί που τσέκαραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση μετά από 6 ολόκληρα χρόνια.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με την μοναδική καλή φάση στο ημίωρο να ανήκει στους φιλοξενούμενους στο 13ο λεπτό, όταν ο Νίλι πάσαρε στον Τραορέ αυτός σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά με σωτήρια επέμβαση ο Σομποτσίνσκι έβαλε την κόντρα στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Ο Άγιαξ της Ηπείρου δεν πατούσε καθόλου καλά, με αποτέλεσμα η Παναχαϊκή στο 35ο λεπτό να κερδίσει πέναλτι μετά την ανατροπή του Τραορέ από τον Σομποτσίνσκι, με τον Ντε Τόμας να μην σπαταλάει την ευκαιρία, γράφοντας το 0-1 σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Οι παίκτες του Γιάννη Τάτση αφιέρωσαν το γκολ στον άτυχο της χρονιάς, Θέμη Πατράλη, ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστών την περασμένη Παρασκευή στον αγώνα της πρεμιέρας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έκαναν τέσσερις αλλαγές αλλάζοντας ταυτόχρονα και το σχήμα από 4-4-2 σε 3-4-3. Οι Γιαννιώτες πίεσαν και έχασαν αρκετές φάσεις με τον Χάινριχ και τον Σέποβιτς, παρόλα αυτά ο Στογιάνοβιτς αντέδρασε αποτελεσματικά και στις δύο περιπτώσεις. Σαν να μην έφτανε αυτό στην ομάδα του Πομς, στο 64ο λεπτό οι Πατρινοί με όμορφη ενέργεια του Πανάγου, ο οποίος έκανε την παράλληλη πάσα στο δεύτερο δοκάρι, έδωσε την ευκαιρία στον Ντε Τόμας να διπλασιάσει τα τέρματα του κάνοντας το 0-2 για την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΣ προσπάθησε να επανέλθει με τα σουτ των Αθανασίου και Λούπα και Σέποβιτς να μην βρίσκουν αποτέλεσμα, με το τελικό σκορ 0-2 για τους Αχαιούς να τους δίνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ρενέ Πομς): Αθανασίου, Σόρια, Σομποτσίνσκι, Μπακαδήμας, Δούμας (46΄ Λούπας), Αζίζ (46΄ Τζίνο), Ρίντερ, Χάινριχ (72΄ Λέο), Μάντζης (46΄ Μπεγκάλα), Καλέμι (46΄ Αθανασίου), Σέποβιτς.

Παναχαϊκή (Γιάννης Τάτσης): Στογιάνοβιτς, Πανάγου, Σμάλης, Μπαξεβάνος, Λυμπεράκης, Τσάκνης, Νίλι (72΄ Παπατόλιος), Ζέκοφ (57΄ Κοζορώνης), Καραγιάννης (72΄ Ρόβας), Ντε Τόμας (83΄ Μαδριγάλ), Τραορέ (57΄ Λεσάι).