Η Ουρουγουάη τρίτη στο Κόπα Αμέρικα νίκησε στα πέναλτι 4-3 τον Καναδά

Ο Σουάρες στο 93΄ ισοφάρισε 2-2 κι έστειλε το ματς στην παράταση

Την τρίτη θέση στο Κόπα Αμέρικα κατέλαβε η Ουρουγουάη, η οποία επικράτησε στα πέναλτι (4-3, 2-2 η κανονική διάρκεια του αγώνα) του Καναδά. Το παιχνίδι στις ΗΠΑ ήταν συγκλονιστικό στην εξέλιξή του, καθώς υπήρξαν δύο ανατροπές και το ματς πήγε στην παράταση με γκολ που σημειώθηκε στο 93ο λεπτό της αναμέτρησης!

Συγκεκριμένα, οι Ουρουγουανοί κατάφεραν να προηγηθούν με γκολ του Ροντρίγκο Μπεντανκούρ στο 8’, όμως η χαρά τους κράτησε 14 λεπτά, αφού Ισμαΐλ Κονέ, μετά από ασίστ του Μοϊσέ Μπομπίτο, που ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ουρουγουάη μπήκε με αρκετά νέα πρόσωπα, καθώς ο Μαρσέλο Μπιέλσα ήθελε να φρεσκάρει την ομάδα του, κάνοντας τέσσερις αλλαγές μέχρι το 61’.

Η «σελέστε» έβγαλε αντίδραση κατά τη διάρκεια του ματς, όμως στο 80ο λεπτό του ματς, ο Καναδάς κατάφερε να προηγηθεί εκείνος με το τέρμα του Τζόναθαν Ντέιβιντ.

Ο… λυτρωτής και εκείνος που έστειλε τον αγώνα στην παράταση, ήταν ο Λουίς Σουάρες, ο οποίος κατάφερε να σκοράρει στο τρία λεπτά μετά την ολοκλήρωση 90 λεπτών αγώνα, με τον διεθνή στράικερ της Ίντερ Μαϊάμι να πλασάρει υποδειγματικά και να εκμεταλλεύεται την εξαιρετική ασίστ του Χοσέ Μαρία Χιμένες.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι Ουρουγουανοί είχαν «4 στα 4», ενώ ο Κονέ και Ντέιβιντ αστόχησαν από πλευράς Καναδών και η Ουρουγουάη, με 4-3, πήρε την τρίτη θέση στο Κόπα Αμέρικα, όπου τα ξημερώματα θα έχουμε τον τελικό Αργεντινή-Κολομβία.