Η νεανική Γιουβέντους 3-1 την Αϊντχόφεν

Ο Κενάν Γιλντίζ στα 19 του χρόνια έγινε ο νεότερος σκόρερ των «μπιανκονέρι» στο Champions League

Ο Τιάγκο Μότα επέλεξε στην πρεμιέρα της League Phase να κατεβάσει τη νεότερη σε ηλικία ενδεκάδα στην ιστορία της Γιουβέντους στο Champions League και δικαιώθηκε απόλυτα.

Η ομάδα του επικράτησε 3-1 της Αϊντχόφεν και δείχνει ικανή για μεγάλη πράγματα σε Ευρώπη και Ιταλία.

«Ντύθηκε» Ντελ Πιέρο ο Κενάν Γιλντίζ, με τον Τούρκο να σκοράρει με άπιαστο πλασέ που έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία για το 1-0 στο 21ο λεπτό. Ένα τέρμα που τον έκανε τον νεότερο σκόρερ των «μπιανκονέρι» στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση (19 ετών και 136 ημερών).

Στα παραπάνω, πρέπει να προστεθεί και κάτι ακόμη πιο εντυπωσιακό για τον 19χρονο ταλαντούχο εξτρέμ. Πρόκειται για ποδοσφαιριστή που έχει σκοράρει στο ντεμπούτο του σε Champions League, Serie A και Coppa Italia! Το άστρο του λάμπει και αναμφίβολα οδηγεί τη Γιουβέντους…

Η Αϊντχόφεν έδειχνε σαν έναν πυγμάχο που είχε δεχτεί ένα γερό χτύπημα και ζαλιζόταν, αφού το 1-0 ήρθε σε ένα σημείο που είχε φτιάξει ορισμένες επικίνδυνες στιγμές. Και οι Ολλανδοί έπεσαν στα… σχοινιά έξι λεπτά αργότερα. Ένας ακόμη «πρωτάρης» στη διοργάνωση, ο Νίκο Γκονζάλες έκανε «χαζό» τον Νταμς με φοβερή ντρίμπλα για να γυρίσει την μπάλα στην περιοχή. Ο Βλάχοβιτς δεν μπόρεσε να στοπάρει και να εκτελέσει, αλλά ο ΜακΚένι είδε να του στρώνεται μπροστά του και δεν δυσκολεύτηκε να εκτελέσει για το 2-0, το οποίο παρέμεινε με χαρακτηριστική άνεση ως την ανάπαυλα.

Οι «μπιανκονέρι» χρειάστηκαν μόλις λίγα λεπτά στο δεύτερο μέρος, αλλά και ένα κλέψιμο στον άξονα, για να κλειδώσουν το τρίποντο. Ήταν το 52ο λεπτό όταν οι παίκτες του Μότα έφυγαν στην κόντρα, με τον Βλάχοβιτς να φτιάχνει το 3-0 που πέτυχε με άψογο πλασέ στην κίνηση ο Νίκο Γκονζάλες. Και αυτός στο ντεμπούτο του στο Champions League, σε ένα ονειρικό βράδυ για παλιούς και νέους… κατοίκους στο Τορίνο.

To υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, παρότι απέμεναν 35 και βάλε λεπτά. Ο Μότα έδωσε την ευκαιρία και στον Κεφρέν Τουράμ για ντεμπούτο, αλλά και στον κόσμο που βρέθηκε στο «Allianz Stadium» το δικαίωμα να αποθεώσει τον Γιλντίζ, βγάζοντάς τον από το ματς στο 69ο λεπτό.

Μια μεγάλη φάση που σπατάλησε ο Βλάχοβιτς για να βάλει το όνομά του και αυτός στον πίνακα των σκόρερς ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει ο αγώνας ως το… 90’+3’. Το λεπτό δηλαδή που η Αϊντχόφεν βρήκε το γκολ της τιμής με τον Σαϊμπαρί, ο οποίος με άψογο διαγώνιο τελείωμα μέσα από την περιοχή, μετέτρεψε σε ασίστ την ωραία πάσα του Μπακαγιόκο και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.