Η μεγαλύτερη ανατροπή όλων των εποχών

Sports Παρασκήνια

Τον Δεκέμβριο του 1957, η Τσάρλτον υποδέχθηκε την Χάντερσφιλντ σε αναμέτρηση της Second Division της αγγλικής Football League. Πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, ο αρχηγός της Τσάρλτον, Ντέρεκ Άλτον, διακομίσθηκε στο νοσοκομείο με εξάρθρωση ωμοπλάτης. Οι αλλαγές δεν επιτρέπονταν και οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες. Η Χάντερσφιλντ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και προηγήθηκε με 5-1, 27 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Τζόνι Σάμερς και Τζόνι Ράιαν σκόραραν σε διάστημα 2 λεπτών, μειώνοντας σε 3-5. Ο Σάμερς σκόραρε ξανά στο 73′ και το 78′, για το 5-5! Τρία λεπτά αργότερα πέτυχε το 5ο προσωπικό του τέρμα για το 6-5 της Τσάρλτον… Οι οπαδοί των γηπεδούχων είχαν αποχωρήσει, αφού κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί τέτοια εξέλιξη. Στο 85′ η Χάντερσφιλντ ισοφάρισε σε 6-6 και ο Ράιαν με το δεύτερο δικό του γκολ σκόραρε το τελικό 7-6 για την Τσάρλτον.