Η Λίβερπουλ με ανατροπή 3-1 τη Μίλαν

Βασικός ο Τσιμίκας στο Μιλάνο

Οι δύο φουλ μπακ έκαναν ασίστ, οι δύο στόπερ σκόραραν, η Λίβερπουλ ήταν… αφεντικό στο Μιλάνο και το τελικό 3-1 ήταν πέρα ως πέρα δίκαιο για τους «κόκκινους» στην έναρξη της League Phase του Champions League.

Στο «Σαν Σίρο» ακόμα κι αν ο Κώστας Τσιμίκας στην πρώτη του παρουσία ως βασικός στους «κόκκινους» στην εποχή του Σλοτ, νικήθηκε σε εναέρια μονομαχία με αποτέλεσμα να σκοράρουν οι «ροσονέρι», η Λίβερπουλ ήξερε ακριβώς τι να κάνει.

Αφού, λοιπόν, ο Μοράτα με τη μια έβγαλε τον Πούλισικ της Μίλαν από δεξιά μόνο του κι εκείνος τελείωσε τη φάση για το 1-0 στο 2ο λεπτό, η αγγλική ομάδα παρέμεινε σοβαρή, ώριμη, δεν χάλασε το μυαλό και την ψυχολογία της και άρχισε να κυριαρχεί.

Κέρδισε την κατοχή, πήρε μέτρα στο γήπεδο, όταν έπρεπε αμύνθηκε ολόσωστα κάνοντας τη Μίλαν σχεδόν να μην καταλαβαίνει πώς θα έπρεπε να επιτεθεί και… όλα πήραν το δρόμο τους. Μεγάλο μερίδιο της ανατροπής από το πρώτο ημίχρονο πιστώνονται οι δυο φουλ μπακ της Λίβερπουλ και φυσικά οι δυο «ογκόλιθοι» της άμυνας.

Στο 23ο λεπτό από εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ ο Κονατέ με κεφαλιά ισοφάρισε και στο 40’ από εκτέλεση κόρνερ του Τσιμίκα ήρθε το 2-1 από τον Φαν Ντάικ για το come-back. Στο ενδιάμεσο ο Μοχάμεντ Σαλάχ είχε δοκάρια σε σουτ με το δεξί και με το αριστερό και ο Σλοτ είχε μείνει τρομερά ικανοποιημένος από την αντίδραση της ομάδας του.

Η Μίλαν αναγκάστηκε να παίξει και με τον 19χρονο τερματοφύλακα, Τοριάνι, από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Μενιάν να τραυματίζεται ξανά και να μη μπορεί να συνεχίσει, όσο κι αν έσφιγγε τα δόντια. Ο Φονσέκα έβλεπε πως η ομάδα του υστερούσε σε πολλούς τομείς, αδυνατούσε να εφαρμόσει σωστά οποιοδήποτε πλάνο, ν’ απειλήσει την εστία του Άλισον και η Λίβερπουλ συνέχιζε άνετα.

Ακόμα κι αν είχε ρίξει κάπως το ρυθμό της, αρκούσε να εκμεταλλευτεί τη στιγμή που η Μίλαν θα άφηνε χώρους πίσω. Και στο 67ο λεπτό ο Σόμποσλαϊ άνοιξε αριστερά για τον Χάκπο, εκείνος μπήκε στην περιοχή και ξαναγύρισε στον Μαγυάρο για το τελικό 3-1.