Η Κροατία 2-1 τα Φερόε πέρασε δεύτερη στις ελπίδες

Η Ελλάδα υποχώρησε στην τρίτη θέση του ομίλου

Κεφάλι στη μάχη για δεύτερη θέση του 6ου ομίλου των προκριματικών του Euro u21 πήρε η Κροατία. Η «χρβάτσκα» λύγισε εντός έδρας  2-1 τα Νησιά Φερόε και έφτασε τους 16 βαθμούς, ανεβαίνοντας 2η και πλέον είναι στο +2 από την 3η Ελλάδα και στο -2 από την πρωτοπόρο Πορτογαλία.
Μάλιστα, με τρεις αγωνιστικές να απομένουν και δύο ματς για την Εθνική, τα πράγματα ζορίζουν αλλά υπάρχει ακόμη… ζουμί. Και αυτό διότι την επόμενη αγωνιστική, η Κροατία φιλοξενεί την Πορτογαλία, ενώ η Ελλάδα παίζει στην έδρα των Νησιών Φερόε. Αμφότερα, την ερχόμενη Τρίτη στις 10 Σεπτεμβρίου.
Η Κροατία προηγήθηκε με πέναλτι του Λιούμπισιτς στο 39ο λεπτό, πηγαίνοντας με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Ο Όρεγκααρντ στο 74’ άφησε τους φιλοξενούμενους με ποδοσφαιριστή λιγότερο, με τους Κροάτες να βρίσκουν δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 89ο λεπτό, ξανά από την άσπρη βούλα.
Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων τα Φερόε μείωσαν με τον Νολσόε, αλλά αυτό το γκολ δεν έφτανε αφού αποτέλεσε και την τελευταία φάση του αγώνα.