Η ΑΕΚ θα πάει στη Φθιώτιδα να «επικυρώσει» την πρόκριση (video)

Ο στόχος της ΑΕΚ επιτεύχθηκε. Επικράτησε απόψε (3/4) στο ΟΑΚΑ της Λαμίας με 2-0, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Και -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- θα πάει στη Φθιώτιδα, για τον επαναληπτικό, να «επικυρώσει» την πρόκριση στον τελικό.

Οι «κιτρινόμαυροι» με την εμφάνισή τους στο πρώτο ημίχρονο, προκάλεσαν αρνητικά σχόλια και μουρμούρες. Μεγαλώνοντας την απογοήτευση που ήδη ένιωθαν οι φίλαθλοι με τον αποκλεισμό της ομάδας μπάσκετ από το Final 4 του Basketball Champions League.

Η γηπεδούχος είχε την κατοχή και κυριαρχούσε αλλά «μπλόκαρε» όταν έφτανε κοντά στην περιοχή της Λαμίας. Με συνέπεια η καλοστημένη ανασταλτικά φιλοξενούμενη να σταματάει εύκολα, σχεδόν στη γέννησή της, κάθε υποψία ευκαιρίας. Μοναδική εξαίρεση η φάση του 37ου λεπτού, όταν από σέντρα-σουτ του Μάνταλου, η μπάλα εξοστρακίστηκε στο οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα.

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο 45λεπτο. Η ΑΕΚ βελτιώθηκε αισθητά και ειδικά από περίπου το 60′ και μετά, εκτός από κυρίαρχη έγινε και επικίνδυνη. Απείλησε κάνα δύο φορές και τελικά μπήκε σε «θέση οδηγού» με κεφαλιά του Πόνσε (63′).

Θα μπορούσε πολύ νωρίς να «κλειδώσει» τη νίκη ισχυρό θεμέλιο πρόκρισης αλλά οι παίκτες της είχαν κακές τελικές επιλογές και ο Μελίσσας 2-3 φορές «κατέβασε ρολά». Δεν μπορούσε, πάντως, να κάνει κάτι διαφορετικό από το να παρακολουθήσει την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του, μετά από την προβολή του Κρίστιτσιτς (90’+1′).

Μια… ανάσα, όμως, πριν από το τελευταίο τριπλό σφύριγμα του διαιτητή οι γηπεδούχοι καρδιοχτύπησαν. Όταν ο Αντέτζο, μέσα από την περιοχή, έκανε γυριστό σουτ αλλά αντέδρασε υποδειγματικά ο -μέχρι τότε, ουσιαστικά, θεατής- Μπάρκας και κράτησε το μηδέν παθητικό (90’+5′). Διατηρώντας, ταυτόχρονα το σημαντικό προβάδισμα της ΑΕΚ να «σφραγίσει το εισιτήριο» για τον τελικό.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσόσιτς, Οικονόμου, Γκάλο (46′ Κλωναρίδης), Χουλτ, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάια (74′ Μπογέ), Πόνσε.

Λαμία (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Αντέχο, Καρυπίδης, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Μπλάζιτς (70′ Πίτι), Δημούτσος, Μπεχαράνο, Τομάς (77′ Μπερτόλιο), Καραμάνος, Μπαράλες (56′ Επστάιν).

Χιμένεθ: «Καλό αποτέλεσμα, δεν έχει τελειώσει τίποτα»

Χάβος: «Δίκαιη νίκησε η ΑΕΚ, στην έδρα μας είμαστε εξαιρετική ομάδα»

Μιχαηλίδης: «Δεν είχαμε την απαιτούμενη αυτοσυγκέντρωση»

Μελισσανίδης: «Και να το πάρει μια επαρχιακή ομάδα δεν θα με χάλαγε»