Η ΑΕΚ λύγισε 84-79 της Λούντβιχσμπουργκ

Έκανε ιδανική πρεμιέρα στο Basketball Champions League

Η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει της Λουντβιχσμπούργκ με 84-79 κάνοντας ποδαρικό με το δεξί στο Basketball Champions League. Οι παίκτες του Χοάν Πλάθα δεν έπιασαν καλή απόδοση στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο στην τελευταία περίοδο, έβγαλαν την αντίδραση που έπρεπε καταφέρνοντας να κάμψουν την αντίσταση της γερμανικής ομάδας.

Ο Λάνγκστον Χολ ήταν καθοριστικός για την “Ένωση”, κυρίως στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, καθώς με διαδοχικούς πόντους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Αμερικανός γκαρντ μέτρησε 12 πόντους με 5/5 δίποντα, ενώ μοίρασε 8 ασίστ. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Τζάστιν Τίλμαν με 14 πόντους.

Από πλευράς Λούντβιχσμπουργκ ξεχώρισε ο Γκρέιβς, ο οποίος άγγιξε επιδόσεις triple-double μετρώντας 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Αρκετά γρήγορος ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα με την ΑΕΚ να αποκτά ένα προβάδισμα 5 πόντων (5-0 στο 3’) και την Λούντβιχσμπουργκ να αντιδρά άμεσα και με ένα σερί 7-19, με κύριο όπλο της το τρίποντο, να περνάει μπροστά με 7 πόντους (12-19 στο 7’). Η γερμανική ομάδα διατηρούσε το προβάδισμα της με την «ένωση» να μην χάνει τον ρυθμό της στην επίθεση και να παραμένει κοντά στο σκορ, κυρίως με κάποιες προσπάθειες του Νετζήπογλου κοντά στο καλάθι. Το τέλος της 1ης περιόδου βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» με ένα πόντο πίσω στο σκορ (24-25).

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με την Λουντβιχσμπούργκ να αποκτά και πάλι ένα μικρό προβάδισμα (29-34 στο 15’). Ο Καμπενγκέλε ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ΑΕΚ με τους «κιτρινόμαυρους»  να παραμένουν κοντά στο σκορ και τον Κουζμίνσνκας να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του μετά από αρκετή ώρα (40-39 στο 18’). Τα ποσοστά και των δυο ομάδων από τα 6.75 ήταν άσχημα (7/23 μαζί) με την «ένωση» να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ένα πόντο διαφορά (44-43).

Άστοχες ήταν και οι δυο ομάδες στα πρώτα δύο λεπτά της τρίτης περιόδου με την γερμανική ομάδα να πραγματοποιεί 6-0 σερί και αποκτά προβάδισμά 4 πόντων (44-48 στο 24’). Ο Φλιώνης σημείωσε το πρώτο καλάθι της «ένωσης» στο 4’ (46-52 στο 25’). Η ΑΕΚ προσπαθούσε να βρει τον ρυθμό της στην επίθεση με τον ΜάκΛεμορ να παίρνει την μπαγκέτα και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του, φτάνοντας τους 13 πόντους σε εκείνο το σημείο (55-54 στο 27’). Η αναμέτρησή είχε πάρει αγρία μορφή με την Λουντβιχσμπούργκ να ισοφαρίζει σε 61-61 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, και όλα έδειχνα ότι θα πηγαίναμε σε μια συναρπαστική 4η περίοδο.

H γερμανική ομάδα μπήκε πιο δυναμικά στην τελευταία περίοδο παίρνοντας προβάδισμα 5 πόντων (62-67 στο 32’) με την ΑΕΚ να προσπαθεί να βρει τον δρόμο προς το καλάθι, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνει. Ο Εντίγκιν με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στην ομάδα του (64-72 στο 35’)  βάζοντας πονοκεφάλους στο κεφάλι του Χοάν Πλάθα. H Λούντβισμπουργκ διατηρούσε το προβάδισμά της με την ΑΕΚ να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα στην επίθεση (68-75 στο 36′), έχοντας βάλει 7 πόντους σε 7′ της 4ης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο η “Ένωση” αντέδρασε μειώνοντας στους 3 (72-75 στο 37′). Ο Χαλ ανέλαβε δράση και με 4 συνεχόμενους πόντους έριξε την διαφορά στον έναν (74-75 στο 39′). Ο Γκρίεβς με φόλοου έδωσε αέρα 3 πόντων (76-79) όμως ο Ράντλ απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 79-79. Η ΑΕΚ έπαιξε πολύ καλή άμυνα με τον Xoλ να σκοράρει και πάλι για το 81-79 40” πριν το φινάλε.  Η γερμανική ομάδα ήταν άστοχη στις τελευταίες επιθέσεις της με την «Ένωση» να κάνει ιδανική πρεμιέρα στην διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 44-43, 61-61, 84-79.