H Λανς πήρε στο 94΄ ισοπαλία 1-1 από τη Μονακό με πέναλτι του Φρανκόφσκι

Αήττητες παραμένουν οι δυο ομάδες στο Γαλλικό πρωτάθλημα

Λίγα 24ωρα μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό από τον Παναθηναϊκό στο Conference League, η Λανς ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, έχοντας δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος και χαμένο τετ-α-τετ με τον Σοτοκά στο δεύτερο. Μάλιστα, στο 78ο λεπτό οι «λανσουά» πήραν το προβάδισμα με τον Λασκαρί, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR, καθώς διαπιστώθηκε ότι έκανε χέρι πριν σκοράρει.

Σαν να μην έφτανε αυτό, οι Μονεγάσκοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν στην αναμέτρηση, με κεφαλιά του Ζακάρια στο 84’. Ωστόσο, ο σκόρερ της ομάδας του Πριγκιπάτου από ωραίος έγινε… μοιραίος, αφού η μπάλα βρήκε στο χέρι του σε σουτ στο 90+3’, με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι μέσω του VAR. Ένα λεπτό αργότερα ο Φρανκόφσκι ανέλαβε την εκτέλεση και ευστοχώντας από την άσπρη βούλα, διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Με το αποτέλεσμα αυτό τόσο η Μονακό, όσο και η Λανς ανέβηκαν στους 7 βαθμούς.