H χρυσή ισοπαλία έδωσε τον τίτλο στην ΑΕΚ

Sports Παρασκήνια

Στις 23 Ιουνίου 1963 έγινε η συγκλονιστικότερη μονομαχία ΑΕΚ-Παναθηναϊκού στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ήταν το μπαράζ που θα έκρινε τον πρωταθλητή.

Ο Παναθηναϊκός υπερτερούσε στην επίθεση (75-66), ενώ εκείνη του Τσάκναντι στην άμυνα (21-28), όμως τότε ο συντελεστής δεν προέκυπτε με αφαίρεση των παθητικών γκολ από τα ενεργητικά, αλλά με διαίρεση. Έτσι στον αγώνα μπαράζ θα έπαιζε σημαντικό ρόλο το ότι η ΑΕΚ του 3,14 ήταν ανώτερη του Παναθηναϊκού (2,67), με αποτέλεσμα στην περίπτωση της ισοπαλίας να κατακτούσε εκείνη το πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε, για εισπρακτικούς λόγους να γίνει το μπαράζ στο υπερσύγχρονο και πολύ πιο μεγάλο στάδιο της Νέας Φιλαδέλφειας, που γέμισε με 40.000 θεατές.

Μόλις στο 9′ ο Τουμπέλης με πλασέ έκανε το 0-1 για τον Παναθηναϊκό, αλλά πριν τελειώσει το ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν σε θέση οδηγού. Ο 20χρονος Μίμης Παπαϊωάννου με δύο γκολ (24’, 28’) και ο Κώστας Νεστορίδης με απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο 39’ (είχε και δοκάρι στο 16’) διαμορφώνουν το 3-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Παναθηναϊκού που κατάφερε να ισοφαρίσει σε δύο λεπτά. Στο 64’ ο Λινοξυλάκης με καρφωτή κεφαλιά, μείωσε και στο 65’ ο Παναγιωτίδης έκανε το 3-3. Η φάση που στιγμάτισε τον αγώνα ήταν αυτή στο 81′ όταν ο Πανάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Ολλανδός διαιτητής Αντριες φαν Λιουβερν το ακύρωσε με μεγάλη καθυστέρηση.

Η ΑΕΚ έφθανε στο πρώτο πρωτάθλημα της στην Α’ Εθνική.