H AEK 3-1 νίκησε τη Ρίγα

Θέλει δυο σετ στη Λετονία για να προκριθεί

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ ξεκίνησε με το δεξί τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις, επικρατώντας εύκολα της Ρίγα με 3-1 σετ για τη φάση των «64» του Challenge Cup στο ΕΑΚ του Ολυμπιακού Χωριού.

Παρότι η Ρίγα προσπάθησε να δυσκολέψει τα πράγματα στα δύο πρώτα σετ, η ΑΕΚ έδειξε την ανωτερότητά της και πήρε μια σημαντική νίκη.

Στη ρεβάνς που θα γίνει στη Λετονία (16/10, 19:00), η ΑΕΚ θα χρειαστεί να κερδίσει δύο σετ για να εξασφαλίσει την πρόκριση και να αντιμετωπίσει στη συνέχεια την πορτογαλική Μπενφίκα.

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα του Τζιανκρόσι Πασκουαλίνο ήταν η εξαιρετική Πολυνοπούλου με 18 πόντους.

Η ανανεωμένη ομάδα της Ένωσης, με μόλις μία παίκτρια από το περσινό ρόστερ, μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι. Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα (8-8), η Ένωση επιτάχυνε τον ρυθμό της και με ένα εντυπωσιακό σερί 9-3 κατέκτησε το πρώτο σετ (25-15).

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση. Χτίζοντας ένα σημαντικό προβάδισμα από νωρίς (9-3), οι παίκτριες του Ιταλού προπονητή διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και επικράτησαν εύκολα με 25-14.

Η Ρίγα, δείχνοντας σημάδια αντίδρασης, εκμεταλλεύτηκε κάποια νεκρά διαστήματα της αντιπάλου της και μείωσε σε 2-1. Ωστόσο, η ΑΕΚ απάντησε άμεσα στο τέταρτο σετ. Μετά από ένα αγχωτικό σημείο όπου οι Λετονές πλησίασαν σε 14-13, οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα καθοριστικό σερί 6-0 και εξασφάλισαν τη νίκη με 3-1.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 25-14, 19-25, 25-20)