Γουίμπλεντον: Πέρασε στον δεύτερο γύρο η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη ανέβασε πολύ την απόδοσή της μετά τα μέσα του πρώτου σετ και επικράτησε εύκολα της Αμερικανίδας ΜακΚάρτνεϊ Κέσλερ 6-3, 6-1, στην πρεμιέρα του τουρνουά Γουίμπλεντον, στο Λονδίνο. Η Ελληνίδα τενίστρια δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, δυσκολεύτηκε αρκετά και μάλιστα δέχθηκε break στο 5ο γκέιμ, με συνέπεια να βρεθεί πίσω στο σκορ με 3-2. Πήρε, όμως, άμεσα πίσω το break και στη συνέχεια κυριάρχησε απόλυτα, μην αφήνοντας περιθώρια στην προερχόμενη από τα προκριματικά αντίπαλό της (Νο 119 στον κόσμο) να αντιδράσει.

Η Σάκκαρη πήρε τέσσερα συνεχόμενα γκέιμ και κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-3, ενώ «έσπασε» το σερβίς της Αμερικανίδας με το ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Η Κέσλερ «απάντησε» προσωρινά με το δεύτερο break της στο ματς (1-1) και στο επόμενο γκέιμ προηγήθηκε 40-0, όμως η Ελληνίδα πρωταθλήτρια με πέντε διαδοχικούς πόντους πήρε ξανά το «πάνω χέρι» και δεν απειλήθηκε καθόλου στο υπόλοιπο του αγώνα, φτάνοντας στο 6-1 και την πρόκριση.

Στον 2ο γύρο, η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού ανάμεσα στην Ολλανδή Αράντσα Ρους (Νο 56 στον κόσμο) και την Κινέζα Γιουέ Γιουάν (Νο 39).