Γκολ ο Παυλίδης και πρώτος σκόρερ με 29 τέρματα στην Ολλανδία

Εντυπωσιακό 3-3 της Άλκμααρ με την Ουτρέχτη του Μπάρκα

Η Άλκμααρ με κορυφαίο σε όλη τη σεζόν τον Βαγγέλη Παυλίδη είχε εξασφαλίσει την 3η θέση και ταυτόχρονα τη συμμετοχή στα προκριματικά του Champions League. Σήμερα, αγωνίστηκε δίχως άγχος απέναντι στην Ουτρέχτη του Βασίλη Μπάρκα. Στο πρώτο ημίχρονο έκανε… πάρτι και βρέθηκε να προηγείται με 3-0, με τον Έλληνα φορ να έχει ένα γκολ και μία ασίστ. Στο 37’ ο Παυλίδης πέτυχε με κεφαλιά-ψαράκι το 3ο τέρμα της AZ, ενώ στο 16’ είχε σερβίρει στον Φαν Μπόμελ, που έγραψε το 2-0.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε ανατροπή δεδομένων. Στο 55’ μείωσε ο Μπουσαΐντ, ενώ πέντε λεπτά μετά, έμειναν με παίκτη λιγότερο οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Ντε Βιτ. Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Μπάρκα, το πίστεψε και με δύο τέρματα σε απόσταση δέκα λεπτών (με Λάμερς στο 71’ και Γένσεν στο 81’) έφερε την αναμέτρηση στα ίσα (3-3). Πλέον οι φιλοξενούμενοι στρέφουν την προσοχή τους στα playoffs με φόντο το Conference League, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Σπάρτα Ρότερνταμ, έχοντας «κλειδώσει» την 6η θέση. Το άλλο ζευγάρι είναι το Ναϊμέγκεν-Γκόου Αχέντ Ιγκλς.

Το γκολ που πέτυχε ο Βαγγέλης Παυλίδης δεν αποδείχθηκε αρκετό ώστε να είναι μόνος πρώτος σκόρερ στη φετινή Eredivisie, αφού με τα δύο τέρματα που πέτυχε ο Λουκ Ντε Γιονγκ στην αναμέτρηση της Αϊντχόφεν με τη Βααλβάικ τον έπιασε στα 29. Πάντως, από αυτά τα 6 ήταν με πέναλτι, ενώ ο Παυλίδης σημείωσε μόλις ένα από την άσπρη βούλα.