![](https://www.iapopsi.gr/wp-content/uploads/2018/09/brazil-1.jpg)
Φιλική… πεντάρα της Βραζιλίας με υπογραφή Ρισάρλισον
Δύο γκολ από τον Ρισάρλισον στο πρώτο του διεθνές ξεκίνημα βοήθησαν τη Βραζιλία να κερδίσει με 5-0 στο Ελ Σαλβαδόρ στο «FedEx Field» του Μέριλαντ σε φιλικό παιχνίδι.
Η «σελεσάο» παρουσίασε ένα νέο πρόσωπο, αφού ο εκλέκτορας Τίτε επέτρεψε να κάνουν ντεμπούτο ο τερματοφύλακας Νέτο κα ο πλάγιος Εντερ Μιλιτάο, καθώς επίσης να ξεκινήσει στην ενδεκάδα για πρώτη φορά ο Ρισάρλισον στο κέντρο και στην επίθεση ο Αρτούρ.
Οι νέοι παίκτες προσαρμόστηκαν απόλυτα εναντίον μιας ομάδας που βρίσκεται στην 72η θέση στον κόσμο και οι Βραζιλιάνοι πήραν την νίκη με τα γκολ των Νεϊμάρ με πέναλτι (4΄), Ρισάρλισον (16’, 50’) Κουτίνιο (30΄) και Μαρκίνιος (90΄). Και οι δύο ομάδες έκαναν αρκετές αλλαγές στο ημίχρονο.
«Είμαι χαρούμενος που σημείωσα δύο γκολ και για την ευκαιρία που μου έδωσε ο προπονητής Τίτε», είπε ο άσος της Εβερτον, Ρισάρλισον και πρόσθεσε: «Τώρα, γιορτάζουμε και στη συνέχεια επιστρέφω στην ομάδα μου για να συνεχίσω να εργάζομαι σκληρά».