Επιτέλους νίκη για τον Πανιώνιο 1-0 τον Ατρόμητο

Επιτέλους νίκη για τον Πανιώνιο. Μετά από οκτώ σερί ήττες, η ομάδα της Νέας Σμύρνης λύγισε 1-0 την αντίσταση του Ατρόμητου, κι έφθασε στην πρώτη της επιτυχία μέσα στο 2020.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά από την αρχή της αναμέτρησης θέλοντας να πάρουν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς που τόσο είχαν ανάγκη.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 4ο λεπτό, όταν ο Εμμανουηλίδης έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο Μέγερι εντυπωσιακά απομάκρυνε σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και στο 13′ έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, με τον Κιάκο να βρίσκεται σε θέση βολής από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά να μην βρίσκει στόχο.

Ο Ατρόμητος έδειχνε αδύναμος να αντιδράσει, κάτι που Πανιώνιος προσπάθησε να εκμεταλλευτεί χάνοντας ξανά ευκαιρίες, μία το 41ο λεπτό με τον Οικονομίδη και τον Εμμανουηλίδη λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν σχεδόν καθόλου στο δεύτερο μέρος εκεί που και πάλι ο Πανιώνιος ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Οι Νεοσμυρνιώτες μπήκαν με φορά στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας τεράστια διπλή ευκαιρία στο 60′ με τον Μέγερι να αποκρούει την κεφαλιά του Σταυρόπουλου και να τη στέλνει στο δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Παπαβασιλείου κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ρέντζα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν και μετά από την εξέταση των διαιτητών το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ και παρέμενε το 0-0.

Στο 72ο λεπτό ήταν σειρά για τον Ατρόμητο να απειλήσει για πρώτη φορά πραγματικά στον αγώνα, ωστόσο ο Ενσικουλού έκανε πολύ αδύναμο σουτ, βρισκόμενος σε τετ-α-τετ με τον Κότνικ και έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 76′ ο Σταυρόπουλος σε μία στατική φάση, πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και έκανε το 1-0, βάζοντας σε θέση οδηγού τον Πανιώνιο.

Στο 89΄ ο Εμμανουηλίδης σε αντεπίθεση  βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της ομάδας του Περιστερίου, αλλά δεν σημάδεψε σωστά.

Το συγκρότημα του Νίκκι Παπαβασιλείου ανέβηκε στους 9 βαθμούς μειώνοντας στον πόντο τη διαφορά από τον Παναιτωλικό. Από την άλλη ο Ατρόμητος έμεινε μακριά από το καλό του πρόσωπο και υπέστη δεύτερη σερί ήττα, μετά από αυτή στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό χάνοντας έδαφος στη μάχη της εξάδας.

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδος)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κότνικ, Παπανικολάου, Ρέντζας (88’ Παπαγεωργίου), Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Οικονομίδης, Κόρμπος, Λυμπεράκης (88’ Σαραμαντάς), Κιάκος, Εμμανουηλίδης (90+7’ Δούμτσιος), Αραμπούλι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μέγερι, Γκάλο, Ταλόσα (46’ Κατράνης), Στρουγγής, Καχίλα, Μπουσούλατζιτς, Χαρίσης, Μανούσος, Ενσικουλού (73’ Γιακουμάκης), Ουμπίντες (59’ Ανδρούτσος), Βέλλιος.