Επιτέλους νίκη εκτός έδρας για τον Παναθηναϊκό 76-63 στην έδρα της Βιλερμπάν

Το μαύρο σερί εκτός συνόρων διέκοψε  ο Παναθηναϊκός! Με το επιβλητικό 76-63 στην έδρα της Βιλερμπάν πανηγύρισε νίκη μετά από ένα χρόνο και νίκη εκτός Ελλάδας μετά από 14 μήνες.

Οι «πράσινοι» πέρασαν εμφατικά από το «Αστρομπάλ» και τερμάτισαν το μαύρο σερί 17 ηττών μακριά από το ΟΑΚΑ.

Κι αυτό διότι πανηγύρισαν για πρώτη φορά εκτός έδρας νίκη στη διοργάνωση μετά τις 5 Φεβρουαρίου του 2021, όταν είχαν αλώσει το ΣΕΦ με το 88-77 επί του Ολυμπιακού.

Παράλληλα, τερμάτισαν και την ακόμα χειρότερη επίδοση που έτρεχαν εκτός Ελλάδας, παίρνοντας την πρώτη νίκη εκτός συνόρων από τις 3 Δεκεμβρίου 2020, που είχαν επικρατήσει 80-77 στο Μιλάνο.

Με τον Γουάιτ να κάνει εξαιρετικά πράγματα σε άμυνα και επίθεση, ο Παναθηναϊκός πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του ματς με 9-2, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε τάιμ-άουτ. Η διακοπή έφερε μια άμεση αντίδραση, με τη Βιλερμπάν να μειώνει σε 11-7, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν για τα καλά στο κλίμα του αγώνα και με επιθετική αιχμή του Παπαγιάννη έφτασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (7-19). Η ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 23-15.

Με πόντους του Οσετκόφσκι που ήρθε από τον πάγκο προσφέροντας άμεσες λύσεις, η Βιλερμπάν μείωσε στους τρεις (20-23), αλλά τότε πήρε το όπλο του ο Νέντοβιτς που τα έβαζε όλα και από παντού. Ο Σέρβος επανέφερε τη διαφορά στους 10 (28-38), ενώ με νέο τρίποντο με ταμπλό(!) πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 13 (28-41). Η μεγαλύτερη διαφορά που καταγράφηκε ήταν το +16 (30-46) με τρίποντο του Μαντζούκα, με το 32-46 να αποτελεί το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ήταν αναμενόμενο ότι η Βιλερμπάν θα ανέβαζε τον δείκτη της πίεσής της στην άμυνα με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά ο Παναθηναϊκός είτε με τρίποντα του Γιόβιτς (36-51), είτε με δημιουργία του Σέρβου (41-53), οι «πράσινοι» κρατούσαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, κάτι που τελικά σταμάτησε να υφίσταται όταν ο Λάιτι έκανε το 45-53. Η Βιλερμπάν μπορεί, λοιπόν, να μην είχε τον Οκόμπο, αλλά είχε σε βράδυ καριέρας τον Οσετκόφσκι, που ήταν άχαστος από τα 6,75 (48-53), (51-56). Το καλό νέο για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Έβανς με μεγάλο τρίποντο ανέβασε και πάλι τη διαφορά (51-59), με την περίοδο να κλείνει στο 53-59.

Τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό έγιναν ακόμα πιο δύσκολα, όταν η Βιλερμπάν έριξε τη διαφορά στους δύο πόντους (57-59), με τον Οσετκόφσκι να είναι και πάλι η αιχμή του δόρατος για τους γηπεδούχους. Ωστόσο, σε αυτή την αντεπίθεση η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε τη σωστή αντίδραση και με ένα σερί 0-6 (67-65) ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και με τον Γουάιτ να θυμάται τον εαυτό της περιόδου το «τριφύλλι» έφτασε τελικά στη νίκη με 76-63.