Επιστροφή Μιρτσέα Λουτσέσκου στη Ρουμανία μετά 38 χρόνια με νίκη

Εμφατικό 3-0 στο Κόσοβο για τους Ρουμάνους

Το 1986 όταν ο Μιρτσέα Λουτσέσκου απομακρυνόταν από τον πάγκο της Εθνικής Ρουμανίας λόγω της αποτυχίας της ομάδας να προκριθεί στο Μουντιάλ του Μεξικό.

Πλέον, το 2024, ο έμπειρος προπονητής ανέλαβε τη δύσκολη αποστολή να επαναφέρει τη χώρα του σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, έπειτα από το 1998 και το πρώτο δείγμα ήταν εξαιρετικό.

Η Ρουμανία νίκησε εύκολα εκτός έδρας το Κόσοβο με 3-0 για την πρώτη αγωνιστική του 2ου Ομίλου του League C του Nations League, για τον οποίο η Κύπρος είχε επικρατήσει νωρίτερα της Λιθουανίας.

Το σκορ άνοιξε στο 40ό λεπτό ο μεσοεπιθετικός της Πάρμα, Ντένις Μαν, ενώ 11 αγωνιστικά λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα για τη Ρουμανία ο Ραζβάν Μαρίν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντένις Ντράγκους στο 82ο λεπτό. Το Κόσοβο ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βοϊβόντα με δεύτερη κίτρινη στο 85ο λεπτό.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου είναι η Λιθουανία, ενώ το Κόσοβο θα αντιμετωπίσει την Κύπρο.