Εντυπωσίασε ο Αστέρας Τρίπολης 3-3 με την Μπολόνια

Οι Αρκάδες έδειξαν εξαιρετικά στοιχεία στην Ιταλία

Εντυπωσίασε στο πρώτο του φιλικό επί ιταλικού εδάφους ο Αστέρας Τρίπολης καθώς αναδείχτηκε ισόπαλος 3-3 με την ισχυρή Μπολόνια που τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στη League Phase του Champions League.
Έκανε σεφτέ ο Άνταμ, σκοράροντας το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό σκορ, ενώ βρήκαν δίχτυα και οι Μπαρτόλο, Μούμο!
Εξαιρετική εκκίνηση από τους Αρκάδες στον αγώνα, αφού πριν καν τη συμπλήρωση του πενταλέπτου άνοιξαν το σκορ. Ταχύτατη αντεπίθεση από τα δεξιά, με τον Μπαρτόλο να αδειάζει δύο αντιπάλους του και να εκτελεί τον Σκορούπσκι για το 1-0. Η απάντηση των Ιταλών ήταν άμεση αφού στο επόμενο δεκάλεπτο είχαν γυρίσει το σκορ, με τον Ορσολίνι στο 13’ να σεντράρει, ο Κάστρο ρόλαρε πάνω στον Τριανταφυλλόπουλο και νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 1-1. Δύο λεπτά μετά δε, ο Καμπιάγκι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κρέμασε τον κίπερ του Asteras AKTOR για το 2-1.
Η ομάδα του Ράσταβατς δεν πτοήθηκε ιδιαίτερα από την ανατροπή. Είχε σχέδιο στον παιχνίδι της, πίεζε πολύ ψηλά και έκανε δύσκολη τη δουλειά των παικτών του Ιταλιάνο. Άγγιξε την ισοφάρισε στο 21’ με τον Ρεγκίς να σερβίρει, τον Καλτσά να πιάνει την καρωτή κεφαλιά αλλά ο Σκορούπσκι του είπε «όχι» με εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ πέντε λεπτά μετά το σουτ του Ισπανού πέρασε άουτ. Ένα μακρινό σουτ του Μόρο μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος (29’), ενώ στο 35’ ο Μάντζης μετά την πίεση των συμπαικτών του και το κλέψιμο, δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά τη φάση από τα όρια της περιοχής. Τρία λεπτά αργότερα και με νέα γρήγορη αντεπίθεση, η ελληνική ομάδα άγγιξε το 2-2 αλλά ο Μπαρτόλο νικήθηκε από τον αντίπαλο κίπερ σε τετ-α-τετ.
Στα καπάκια το σουτ του Κάστρο πέρασε λίγο άουτ σε μια πολύ καλή στιγμή για την Μπολόνια, ενώ στο 42’ το γύρισμα του Άλχο με εξουδετερωμένο τον Σκορούπσκι δεν βρήκε συμπαίκτη. Ο Ράσταβατς έριξε στο ημίχρονο τον Άνταμ αντί του Μάντζη, η πίεση ψηλά στο γήπεδο από τους Αρκάδες συνεχίστηκε και έφερε το 2-2 στο 52’, όταν ο Καλτσάς έκλεψε και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Μούμο, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση ισοφάρισε. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ισπανός λίγο έλειψε να σκοράρει ξανά, αλλά το πλασέ του «έγλυψε» το δεξί δοκάρι της εστίας.
Με τη συμπλήρωση μιας ώρας ο Σέρβος τεχνικός άλλαξε όλη την ενδεκάδα του, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτεί η Μπολόνια. Διότι ο Γκρόζντανιτς έκανε κακή απομάκρυνση, ο Τζανδάρης δεν μπόρεσε να το διορθώσει και ο σούπερ σταρ των «ροσομπλού», Ορσολίνι, έπιασε ένα πλασέ ενδεικτικό της τεράστιας ποιότητάς του, αφήνοντας άγαλμα τον Τσιντώτα για το νέο προβάδισμα των Ιταλών στο 62’.
Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό, ο Αστέρας ήταν ανταγωνιστικός και πιο επικίνδυνος, πλησιάζοντας αρκετές φορές το γκολ. Πρώτα με τους Ζουγλή και Φαράζ στο 64’ και ενώ πέντε λεπτά μετά ο Ντε Σιλβέστρι είχε κεφαλιά στο δοκάρι! Για να έρθει τελικά η ισοφάριση στο 72ο λεπτό, όταν ο Ζουγλής έφυγε μόνος του στο τετ-α-τετ, έκανε το πλασέ που σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι, αλλά ο Άνταμ ήρθε ως τρέιλερ να πάρει το ριμπάουντ για το 3-3. Τέσσερα λεπτά αργότερα, στην τελευταία καλή φάση του αγώνα, ο Άνταμ έβγαλε φάτσα με το τέρμα τον Ζουγλή, αλλά ο τελευταίος είδε τον Σκορούπσκι να το διώχνει με το πόδι και να κρατά το σκορ ως είχε.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Mίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος (60′ Τσιντώτας), Alho (60′ Garcia), Χουχούμης (60′ Alvarez), Τριανταφυλλόπουλος (60′ Grozdanic), Castano (60′ Alagbe), Yablonski (60′ Τζανδάρης), Mumo (60′ Redzic), Καλτσάς (60′ Ζουγλής), Regis (46′ Faraj), Bartolo (60′ Palacios), Μάντζης (46′ Adam)