Έκανε το καθήκον της 77-71 την Αυστραλία και περιμένει η Εθνική

Η Ελληνική ομάδα εντυπωσιακή με σούπερ Γιάννη και Γουόκαπ πήρε την τρίτη θέση στον όμιλό της

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ έκανε το καθήκον της απέναντι στην Αυστραλία με νίκη 77-71  στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του ολυμπιακού τουρνουά, κλείδωσε την τρίτη θέση του γκρουπ και περιμένει να δει αν θα προκριθεί στην οκτάδα!

Η γαλανόλευκη του Βασίλη Σπανούλη πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, κλείνοντας το πρώτο ονειρικό ημίχρονο στο +17 (36-53) και φτάνοντας ακόμα και στο +19 λίγο αργότερα. Στο τέλος του αγώνα, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ, καθώς οι «Boomers» επέστρεψαν στο ματς και μείωσαν στους 2 πόντους (69-71), με τους Τολιόπουλο και Γουόκαπ να πετυχαίνουν δύο τεράστια τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο, χαρίζοντας το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην «επίσημη αγαπημένη» στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024!

Πλέον, η Εθνική μας ομάδα περιμένει να μάθει αν θα προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης ως μία από τις τρεις καλύτερες τρίτες ομάδες των ομίλων, θέλοντας ουσιαστικά να χάσει το Νότιο Σουδάν από τη Σερβία με πάνω από δύο πόντους!

Εκπληκτική εμφάνιση για ακόμα μία φορά πραγματοποίησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, με τον Τόμας Γουόκαπ να ακολουθεί σε απόδοση στο καλύτερο παιχνίδι του με τα «γαλανόλευκα», με τον γκαρντ του Ολυμπιακού να μετρά 18 πόντους (4/7τρ.), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Από 13 πόντους είχαν οι Ντίνος Μήτογλου και Βασίλης Τολιόπουλος, οι οποίοι έδωσαν μεγάλες βοήθειες σε κρίσιμα σημεία, την ώρα όπου ο Καλάθης μέτρησε 7 πόντους και 8 ασίστ.

Όσον αφορά τους Αυστραλούς, που έμειναν εκτός Ολυμπιακών Αγώνων, ξεχώρισε ο Τζοκ Λεντέιλ με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τα «βαριά» πυροβολικά της ομάδας να μένουν χαμηλά – απόρροια και της εξαιρετικής μας άμυνας – με τον Γκίντεϊ να σταματά στους 9 (2/8 σουτ) και τον Πάτι Μιλς στους 13 (5/15 σουτ).

Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε με τους Καλάθη, Γουόκαπ, Παπανικολάου, Μήτογλου και Αντετοκούνμπο στην αρχική της πεντάδα, με τους Αυστραλούς να εκκινούν τον αγώνα με τους Μιλς, Γκίντεϊ, Ντάνιελς, Κέι και Λαντέιλ. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας μας μπήκε πολύ συγκεντρωμένα και δυναμικά στο ματς σε άμυνα και επίθεση και με το δίποντο του Γιάννη και τα διαδοχικά τρίποντα των Καλάθη και Γουόκαπ, προηγήθηκε με 8-2 στο πρώτο δίλεπτο!

Με τους Πάτι Μιλς και Τζοκ Λαντλέιλ να έχουν από 6 και 4 πόντους αντίστοιχα, οι Αυστραλοί μείωσαν σε 15-14 στο 5λεπτο, προτού η Εθνική μας απαντήσει με ένα γρήγορο 6-0 δια χειρός Γουόκαπ, Γιάννη και Τολιόπουλου για το +7 και το 21-14 στο 7’! Οι «Boomers» ροκάνισαν εκ νέου τη διαφορά στα τελευταία λεπτά της περιόδου και με ένα «σφύριγμα» ανακάλυψη των διαιτητών σε νεκρό χρόνο, επέτρεψαν στον Γκίντεϊ με τρεις βολές να διαμορφώσει το 25-24 του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ήρθε η αγωνιστική «έκρηξη» της Εθνική μας, εκεί όπου η «ατσάλινη» άμυνά μας σε συνδυασμό με την γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, επέτρεψαν στην «γαλανόλευκη» να «χτίσει» διψήφιες διαφορές. Με τους Καλαϊτζάκης και Γουόκαπ σε πρώτο πλάνο να μασούν… σίδερα στην άμυνα, η Ελλάδα έτρεξε ένα απίθανο 14-0 σερί στα πρώτα 3 λεπτά του δεκαλέπτου για το 39-24, βρίσκοντας πολλούς πόντους στον ανοικτό γήπεδο, απόρροια και της εκπληκτικής άμυνας και των πολλών κλεψιμάτων μας!

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη συνέχισε στο ίδιο υψηλό τέμπο, βγάζοντας αστείρευτη ενέργεια και στις δύο άκρες του παρκέ, έχοντας «κλειδώσει» τα αντίπαλα επιθετικά ατού της Αυστραλίας, η οποία έμοιαζε να έχει βραχυκυκλώσει, ούσα εκτός της comfort zone της. Με τον Ντίνο Μήτογλου να παίρνει την επιθετική σκυτάλη από τους Γιάννη και Γουόκαπ και να κυριαρχεί στη ρακέτα των Αυστραλών πετυχαίνοντας έξι πόντους, η Ελλάδα εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι και το +17 (33-50) στο 18′, διατηρώντας τη μέχρι το φινάλε, πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια μπροστά με σκορ 53-36, στο κορυφαίο της εδώ και πολύ καιρό πρώτο ημίχρονο!

Διαφορετικό ήταν το σκηνικό στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον ξέφρενο ρυθμό του πρώτου μέρους όπως ήταν φυσικό να μην συνεχίζεται στο δεύτερο μέρος, πράγμα λογικό, καθώς, τόσο η κούραση, όσο και η κρισιμότητα του αγώνα οδήγησαν το παιχνίδι σε πιο αργό τέμπο. Στις αρχές της περιόδου, η Εθνική μας ομάδα «άγγιξε» την 20άρα με τα καλάθια των Γουόκαπ και Καλάθη να φτάνουμε στο +19 για το 59-38 στο 22′.

Στη συνέχεια, η Ελλάδα δυσκολεύτηκε αρκετά στο να βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αφού ενδεικτικό είναι πως ολοκλήρωσε την περίοδο με μόλις 9 πόντους. Μάλιστα, για πέντε λεπτά η εθνική έμεινε χωρίς πόντο, κάτι που ευτυχώς δεν το πλήρωσε καθώς η άμυνά μας δούλευε «ρολόι», με αποτέλεσμα και η Αυστραλία να σκοράρει με το σταγονόμετρο. Και φτάσαμε στο 19′, όπου ένα μεγάλο τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου έδωσε επιθετική «πνοή» στην Εθνική κάνοντας το 62-47, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +12 για την ομάδα μας και το 62-50.

Η Αυστραλία μπήκε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με ένα γρήγορο 5-0 σερί από το τρίποντο του Ντάνιελς και το δίποντο του Λαντέιλ για το 62-55 στο 31′. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε πάνω του την κατάσταση και με ένα τεράστιο τρίποντο και εν συνεχεία με μια μαγική ατομική ενέργεια, έστειλε εκ νέου τη διαφορά στο +12 (67-55) ένα λεπτό αργότερα. Ωστόσο, η ομάδα της Ωκεανίας αντέδρασε ξανά και με την τριάδα των Μιλς, Ντάνιελς και Λαντέιλ να βρίσκει μεγάλα σουτ, μάζεψε τη διαφορά μέχρι και τους 2 πόντους (69-71) στο 37′.

Με το παιχνίδι να είναι στην κόψη του ξυραφιού και τις δύο ομάδες να αστοχούν σε διαδοχικές επιθέσεις, ο Βασίλης Τολιόπουλος με ένα τεράστιο τρίποντο δύο λεπτά πριν το φινάλε, έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στην Εθνική μας (69-74), για να έρθει λίγο αργότερα ο Γουόκαπ στα 63” πριν το φινάλε και με τρίποντη «μαχαιριά» να κάνει το 77-70 και τον Λαντέιλ στο φινάλε να διαμορφώνει το τελικό 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 36-53, 50-62, 71-77.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκούρτζιαν): Ντάνιελς 11 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γκίντι 9 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μιλς 13 (2/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γκριν, Ντελαβεντόβα 3 (1), Έξουμ 6 (2/9 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λάνταλ 17 (7/10 δίποντα, 3/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Κέι 6 (3/7 δίποντα), ΜακΒέι 3 (1), Μάγκνεϊ 3, Ριθ

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 18 (3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Μωραΐτης, Τολιόπουλος 13 (4/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Καλάθης 7 (2/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 2 (7 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Παπανικολάου 1 (0/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 20 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 13 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αυστραλίας: 17/39 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 10/21 βολές, 41 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 22/37 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 6/11 βολές, 44 ριμπάουντ (34 αμυντικά – 10 επιθετικά), 22 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη, 23 φάουλ