Είναι ξανά Ελλαδάρα 2-0 στο Δουβλίνο την Ιρλανδία με Φώτη και Τζόλη

Πάει στο Γουέμπλεϊ ως πρώτη η Εθνική για τη μάχη με τους Άγγλους

Είναι ξανά Ελλαδάρα. Η Εθνική ανδρών με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο τιμόνι της, πέρασε από το Δουβλίνο, νικώντας 2-0 την Ιρλανδία και μοιράζεται την κορυφή του ομίλου στο Nations League με την Αγγλία που λύγισε στην επανάληψη την αντίσταση της Φινλανδίας 2-0.

Η αναμέτρηση του Γουέμπλεϊ στις 10 Οκτωβρίου, ανάμεσα σε Αγγλία και Ελλάδα είναι μία μάχη που σε βάθος μπορεί να κρίνει την κορυφή του ομίλου και την πρόκριση στην Α’ κατηγορία του Nations League.

Η Ελλάδα για την ώρα έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων, από τους Άγγλους. Δύο καταπληκτικά γκολ από τους Ιωαννίδη (50’) και Τζόλη (87’) έδωσαν το τρίποντο στη γαλανόλευκη που μετρά 6-1-0 ενάντια στους Ιρλανδούς…

Η Εθνική μας είχε πάθος, αλληλοκάλυψη, τρεξίματα, σοβαρότητα στο παιχνίδι της. Με σωστές τοποθετήσεις, καθαρό μυαλό, οργανωτικό πνεύμα, φρόντισε να καλύψει τα νώτα της και να δημιουργεί ρήγματα στους γηπεδούχους.

Στο 11ο λεπτό καταγράφηκε και η πρώτη σημαντική στιγμή, με τον Χατζηγιοβάνη να εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά και τον Κουλιεράκη να πιάνει την κεφαλιά, με την μπάλα να ξύνει το οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να απαντήσουν, ωστόσο η τελική προσπάθεια του Νάιτ στο 22’ δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Βλαχοδήμο, που μπλόκαρε άνετα.

Στο 26’, ήταν η σειρά του Μπακασέτα να απειλήσει, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να εκτελεί φάουλ έξω από την περιοχή και να αναγκάζει σε εκτίναξη και επέμβαση τον Κέλεχερ.

Ένα τέταρτο αργότερα, ο Ογκμπένε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τρομερό βολέ έξω από την περιοχή, ωστόσο για καλή τύχη της Εθνικής μας, ο σκόρερ… συνελήφθη σε θέση οφσάιντ.

Στο 45’ οι Ιρλανδοί απείλησαν εκ νέου, καθώς άλλαξαν ωραία την μπάλα από τα δεξιά και εκείνη στρώθηκε στον Μπράουν, που ωστόσο σούταρε ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς στο 50ό λεπτό, ο Ιωαννίδης εκτέλεσε με τρομερό, φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή τον Κέλεχερ, ανοίγοντας το σκορ! Ήταν το τρίτο γκολ του Φώτη σε δυο ματς με τον Γιοβάνοβιτς στον πάγκο.

Η εξέλιξη αυτή ανάγκασε τους γηπεδούχους να ανεβάσουν τις γραμμές τους, με την Εθνική μας ωστόσο να ανταποκρίνεται στα αμυντικά της καθήκοντα, διατηρώντας τους Ιρλανδούς μακριά από την εστία της.

Στο 67’ μάλιστα, ο Τζόλης μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, με το σουτ του όμως να καταλήγει ψηλά άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, η εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα είχε αντίστοιχη κατάληξη.

Οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεσή τους και στο 85’ είδαν το σουτ του Ρόμπινσον μέσα από την περιοχή να κοντράρει και να περνά λίγο έξω από την εστία.

Δύο λεπτά αργότερα όμως, ο Τζόλης «καθάρισε» το ματς. Η μακρινή μπαλιά του Μπακασέτα βρήκε τον νεαρό φορ της Κλαμπ Μπριζ, ο οποίος εξέθεσε τον αντίπαλο αμυντικό και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα με τρομερό τελείωμα, κλειδώνοντας το διπλό…

Διαιτητής: Έσκας (Νορβηγία)

Ιρλανδία (Χ. Χάλγκριμσον): Κέλεχερ, Ο’Σέι, Ομομπαμιντέλε (74’ Ντόχερτι), Κόλινς, Μπρέιντι, Ογκμπένε (84’ Ρόμπινσον), Σμόλμποουν, Μόλαμπι (63’ Φέργκιουσον), Μπράουν, Νάιτ (74’ ΜακΑτίρ), Σμόντις (84’ Άιντα)

Ελλάδα (Ι. Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Τσιμίκας, Σιώπης (89’ Ντόη), Μπουχαλάκης (67’ Ζαφείρης), Χατζηγιοβάνης (67’ Μασούρας), Μπακασέτας, Τζόλης (89’ Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης (88’ Παυλίδης)