Εφτάψυχη η Λεβερκούζεν νίκησε στο… 100΄ την Γκλάντμπαχ 3-2

Οι «ασπιρίνες» δέχθηκαν την ισοφάριση στο 85΄ αλλά είχαν απάντηση

Εφτάψυχη αποδεικνύεται η Λεβερκούζεν. Η πρωταθλήτρια Γερμανίας δέχθηκε γκολ στο 85ο λεπτό, με την Γκλάντμπαχ να επιστρέφει από το εις βάρος της 2-0 στο 2-2. Κι όμως, με 10 λεπτά καθυστερήσεων λόγω διακοπής για καπνογόνα, οι «ασπιρίνες» επιβλήθηκαν 3-2 με τον Βιρτζ στο 90’+10′ να ευστοχεί από το «ριμπάουντ» του δικού του χαμένου πέναλτι!

Η Λεβερκούζεν έπρεπε και ήθελε να είναι επιβλητική και το κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Τζάκα με αριστερό «κεραυνό» στο 12ο λεπτό έκανε το 1-0 και σεβάστηκε την άλλοτε ομάδα του, αφού έχει τιμήσει τη φανέλα της Γκλάντμπαχ. Ο Μπόνιφεϊς είχε δοκάρι, ο Ταπσόμπα «πέταξε» και τη δική του… «οβίδα» που για λίγο δεν βρήκε στόχο και ήρθε ο Βιρτζ τελικά να πετύχει το δεύτερο γκολ.

Στο 38’ ο Γερμανός επιθετικός με σουτ εντός περιοχής εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση για το προβάδισμα δυο τερμάτων στη Λεβερκούζεν, η οποία, ελέω VAR γλίτωσε τη μείωση του σκορ. Λίγο πριν την ανάπαυλα δέχθηκε γκολ με περίεργο τρόπο, αφού ο Κλάιντινστ έπεσε με προβολή και τελικά σκόραρε με το κεφάλι, αλλά αποδείχθηκε πως είχε χτυπήσει και τον αντίπαλο αμυντικό, με αποτέλεσμα το 2-0 να παραμείνει.

Τα καπνογόνα των οπαδών της Γκλάντμπαχ γέμισαν την ατμόσφαιρα, θόλωσαν το τοπίο και ο ρέφερι για μερικά λεπτά διέταξε να περιμένουν οι παίκτες μέχρι ν’ αποκατασταθεί η ορατότητα. Κι όταν το ματς συνεχίστηκε, οι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ για να μειώσουν και ν’ αποκτήσουν ξανά ελπίδα με το 2-1.

Με διπλή προσπάθεια του Ελβέντι στο 59’ μετά από φοβερή απόκρουση του Χραντέτσκι, ήρθε η μείωση του σκορ. Κι ενώ η Λεβερκούζεν διατηρούσε τον απόλυτο έλεγχο, ένα λάθος θα μπορούσε να την «καταδικάσει». Ο Ταπσόμπα έμεινε στην πλάτη του Κλέιντινστ κι εκείνος από κοντά έγραψε το 2-2. Η Λεβερκούζεν κέρδισε πέναλτι στο 90′ + 10′, ο Βιρτζ νικήθηκε από την άσπρη βούλα, αλλά στο «ριμπάουντ» που πήρε ο ίδιος δεν έκανε λάθος και έγραψε το τελικό 3-2!