Έδειξε χαρακτήρα ο Αστέρας 1-1 στο Χαριλάου με τον Άρη

Η ομάδα της Τρίπολης απάντησε στο 81΄ με τον Ρεγκίς το γκολ του Μορόν

Έδειξε χαρακτήρα ο Αστέρας Τρίπολης που πήρε 1-1 από τον Άρη στο άδειο λόγω τιμωρίας «Κλεάνθης Βικελίδης». Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς δεν μάσησε από το -κόντρα στη ροή- προβάδισμα του Άρη με το παρθενικό φετινό γκολ του Μορόν και βρήκε απάντηση με τον Ρεγκίς για το 1-1.

Οι μεγαλύτερες ευκαιρίες ανήκαν στους Αρκάδες, οι οποίοι αποδείχτηκαν φλύαροι στην τελική προσπάθεια, ενώ μετά το 1-1 είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Μάντζη να χάνει το κοντρόλ σε τετ-α-τετ. Μάλιστα, ο Έλληνας στράικερ αποβλήθηκε με δύο κίτρινες σε μικρό διάστημα, με τη δεύτερη να μην έχει καταλάβει κανείς γιατί την πήρε.

Ο Άρης εγκλωβίστηκε από την τακτική του Αστέρα και είχε λιγοστές ευκαιρίες στον αγώνα. Στους 5 βαθμούς οι «κίτρινοι», οι οποίοι έδωσαν το πρώτο τους εντός έδρας παιχνίδι μπροστά σε άδειες κερκίδες λόγω τιμωρίας, στους 4 οι «κιτρινομπλέ» που τους… πάνε τα παιχνίδια απέναντι στους «μεγάλους».

Ο Asteras AKTOR στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα και έψαχνε συνεχώς χώρους για να απειλήσει. Μόλις στο 7’ ο διαιτητής Παπαδόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα για τους Αρκάδες, όταν μετά από κόρνερ του Μπαρτόλο, ο Ντελί πήρε την κεφαλιά με την μπάλα και ο ρέφερι θεώρησε πως βρήκε στο χέρι του Φρίντεκ. Ωστόσο μετά από on field review ο διαιτητής πήρε πίσω την απόφασή του ορθά, αφού η μπάλα τελικά δεν ακούμπησε στο χέρι του παίκτη του Άρη.

Ο Aστέρας συνέχιζε να πιέζει και είχε μεγάλη ευκαιρία στο 16ο λεπτό. Μετά από φοβερή αντεπίθεση των Αρκάδων, ο Ρεγκίς έπαιξε για τον Μπαρτόλο, ο Αργεντινός γύρισε στον Μούμο ο οποίος έσπασε στον Καλτσά, αλλά το πλασέ του τελευταίου μέσα από την περιοχή περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι! Ο Άρης μετά το 20’ άρχισε να ανεβαίνει και να δημιουργεί προϋποθέσεις για γκολ. Στο 30’ ο Μάνου Γκαρθία έκανε ένα εκπληκτικό γυριστό σουτ, αλλά έδιωξε ο Παπαδόπουλος.

Στο 37΄ήταν η σειρά του Asteras AKTOR να απειλήσει, όταν ο Καλτσάς έκανε τη σέντρα-σουτ, αλλά ο Μπαρτόλο από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή και να σκοράρει!

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης ανέβασε τις γραμμές του και δημιούργησε φάσεις, σκοράροντας στο 60ο λεπτο με τον Λορέν Μορόν. Όμως η απόδοση του δεν μετουσιώθηκε και σε δεύτερο τέρμα, με τον Αστέρα να περιμένει καρτερικά την ευκαιρία του για μια αντεπίθεση ώστε να χτυπήσει. Στο 81ο λεπτο, ο Παλάσιος έκανε εξαιρετική προσπάθεια από τα αριστερά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ο Ρεγκίς έγραψε το 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Πολλά παράπονα για την διαιτησία από τους ανθρώπους του Άρη, με τις αποφάσεις του διαιτητή Παπαδόπουλου να φέρνουν εκνευρισμό, κυρίως για την υπόδειξη ως “χέρι” στην φάση του σουτ του Μόντσου και στην κόντρα πάνω στον Ζαμόρα, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, όμως το γκολ να μην μετράει.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μάγιο (46’ Μοντόγια), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φρίντεκ, Μόντσου (90+ Φετφατζίδης), Σιφουέντες, Μανού Γκαρθία (74’ Νταρίντα), Σίστο (74’ Ζαμόρα), Ντιαντί, Μορόν

Asteras AKTOR (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαπαδόπουλος, Καστάνο, Ντελί, ΓκαρΘία, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (62’ Τζανδάρης), Μούμο, Μπαρτόλο (77’ Παλάσιος), Ρεγκίς (87’ Μούμο), Καλτσάς (77’ Ζουγλής), Αντάμ (77’ Μάντζης)