Έχασε 67-63 στην Πολωνία από την ‘Αρκα Γκτίνια και αποκλείστηκε ο Παναθηναϊκός

Η Τζόουνς πέτυχε 31 πόντους, αλλά δεν έφθανε

Δεν έφθανε η Τζόουνς στον Παναθηναϊκό που έχασε στην Πολωνία από την Άρκα Γκντίνια, 67-63 και σε συνδυασμό με το εντός έδρας αρνητικό αποτέλεσμα, ήρθε ο αποκλεισμός από τη συνέχεια του EuroCup Γυναικών. Η Τζόουνς πέτυχε 31 πόντους, αλλά η ελληνική ομάδα δεν τα κατέφερε.

Η Άρκα Γκντίνια χρειάστηκε 5 λεπτά για τους πρώτους της πόντους, όμως πέρασε μπροστά 3-2, καθώς το «τριφύλλι» βρήκε το πρώτο καλάθι στο 3:30 λεπτά για να ανοίξει το σκορ στο ματς με την Τσβίτκοβιτς (0-2).

Οι γηπεδούχες με την Ντέιβις στο 6′ προηγήθηκαν με 6-5, με το «τριφύλλι» να απαντά στη συνέχεια με σερί 6-0 και να περνάει μπροστά με 6-11 στο 9′ και να βρίσκεται στο προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με 10-13.

Η αστοχία συνεχίστηκε και στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, με την Τζόουνς (12π.) να πρωταγωνιστεί στον Παναθηναϊκό, αλλά ένα επιμέρους 14-2 της Άρκα Γκντίνια ήταν αυτό που της επέτρεψε να πάρει διαφορά στο παιχνίδι. Οι «πράσινες» με το «καλημέρα» προηγήθηκαν με 10-15 στο 12′, αλλά στη συνέχεια «κόλλησαν» επιθετικά, η Άρκα Γκντίνια βρήκε ρυθμό κυρίως με τις Κάουλινγκ (6π.) και Κάστανεκ (6π.) και με σερί 14-2 έφερε τούμπα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 24-17 στο 17′. Η Τζόουνς πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση και μείωσε σε 24-19 στο 17′, με την Τσβίτκοβιτς με καλάθι και φάουλ να γράφει το 26-22 στο 18′. Το φινάλε ωστόσο ήταν κακό για τον Παναθηναϊκό, με τις γηπεδούχες να φτάνουν κοντά στη διψήφια διαφορά στο 19′ (31-22) με σερί 5-0 και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-26.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στο «τριφύλλι», που με πρωταγωνίστριες τις Τζόουνς (20π.), Αλέιν (9π.) και Τσβίτκοβιτς (7π.) κατάφερε να μπει και πάλι στο ματς και στη διεκδίκηση της νίκης. Με το «καλημέρα» στο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» ένα σερί 5-0 και έφερε το ματς σε απόσταση βολής (33-31), με την Γκντίνια να απαντά άμεσα με δικό της επιμέρους 5-0 για να πάρει διαφορά 7 πόντων (38-31). Τσβίτκοβιτς και Αλέιν στη συνέχεια… ξεκούρασαν την Τζόουνς, μπαίνοντας στην επιθετική εξίσωση του «τριφυλλιού» και μείωσαν σε 38-35 στο 25′ και σε 38-37 στο 26′, με την Τζόουνς με καλάθι και φάουλ στο 28′ να δίνει και πάλι μετά από ώρα προβάδισμα στην ομάδα της Καπογιάννη με 38-40. Οι δύο ομάδες στο υπόλοιπο της περιόδου πήγαιναν πόντο-πόντο, για να λήξει το δεκάλεπτο στο 47-45.

Στην τελευταία περίοδο η Άρκα Γκντίνια μπήκε στο ματς αποφασισμένη να τελειώσει την υπόθεση νίκη και πρόκριση, όμως ο Παναθηναϊκός απέδειξε πως μόνο για τουρισμό δεν πήγε στην Πολωνία. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 51-45 στο 32′, όμως η Τσβίτκοβιτς με τρίποντο μείωσε σε 59-54 και η Τζόουνς στο 36΄ έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό σε απόσταση βολής (59-56). Οι πράσινες δεν τα κατάφεραν όμως και ήλθε η ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 33-26, 47-45, 67-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Αλέιν 9 (16 ριμπάουντ), Τσβίτκοβιτς 12 (4 ριμπάουντ), Τζόουνς 31 (6 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 2, Σταμολάμπρου 7, Αλεξανδρή, Μπάτσιου, Χαιριστανίδου, Σωτηρίου, Θεοδωρομανωλάκη 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/49 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 13/15 βολές, 36 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα