Δυσκολεύτηκε ο Παναθηναϊκός 81-78 στη Ρόδο τον Κολοσσό

Βιλντόσα και Ναν πέτυχαν από 15 πόντους

Δυσκολεύτηκε ο αήττητος Παναθηναϊκός να ξεπεράσει το εμπόδιο του μαχητικού Κολοσσού, επικρατώντας 81-78 στη Ρόδο, για να φτάσει στο 8/8 στη Basket League και ενόψει του δύσκολου αγώνα στο Βελιγράδι απέναντι στην Παρτίζαν (30/11, 21:45).

Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, φτάνοντας ακόμη και στο +18 (30-48) στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ωστόσο, τα λάθη και η χαλάρωση –ειδικά στα τελευταία λεπτά- έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μένουν κοντά.

Πρώτοι σκόρερ για το «τριφύλλι» οι Βιλντόσα και Ναν με 15 πόντους ο καθένας.

Από τους Ροδίτες, οι οποίοι υποχώρησαν στο 3-5, ξεχώρισε ο Μπραΐκοβιτς με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από νωρίς είχαν οι «πράσινοι» τον έλεγχο, με τα τρίποντα των Γκριγκόνις και Βιλντόσα να ανοίγουν το γήπεδο και τον Μήτογλου στη συνέχεια να κάνει «πάρτι» στη ρακέτα, για το +12 (6-18), στα πρώτα πέντε λεπτά και τον Μπραΐκοβιτς να είχε τους μοναδικούς πόντους των Ροδιτών. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς… εκτοξεύτηκε. Κι αυτό γιατί, ο ψηλός των γηπεδούχων παρέμεινε άλυτο… πρόβλημα για την άμυνα του «τριφυλλιού» και έχοντας βοήθεια από Μπιλλή και Ουτόμι, η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια τιμή (17-24), με τα τρίποντα των Βιλντόσα και Κολοβέρου να διαμορφώνουν το 20-27 της πρώτης περιόδου.

Κακό ρυθμό είχε το πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου, καθώς οι δύο ομάδες έκαναν διαγωνισμό… λαθών και έτσι το σκορ έμενε στα ίδια επίπεδα (22-29). Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε δραματικά στη συνέχεια, με τους «πράσινους» να βρίσκουν σκορ κυρίως με βολές από τον Λεσόρ, τους Ροδίτες να ήταν τραγικά άστοχοι και έτσι η διαφορά να ξεφεύγει στο +14 (22-36), στο 17’. Με ένα μίνι ξέσπασμα, ο Κολοσσός έκανε προσωρινά επιμέρους σκορ 6-2 (28-38), αλλά τα τρίποντα των Καλαϊτζάκη και Βιλντόσα έστειλαν το «τριφύλλι» στα αποδυτήρια με το +16 (28-44).

Οι Ναν και Αντετοκούνμπο έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο +18 (30-48), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια, ο Κολοσσός απάντησε και αρχικά έριξε τη διαφορά χάρη στον Κολοβέρο (41-52), ενώ με τον Μπραΐκοβιτς μείωσε σε μονοψήφια τιμή (45-54), στο 26’. Στα επόμενα λεπτά, οι Σλούκας και Μπαλτσερόφσκι κρατούσαν επιθετικά το «τριφύλλι», με τον Ουτόμι να κρατά τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (51-61), μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με το τρίποντο του Ουτόμι ο Κολοσσός πλησίασε στο -7 (54-61) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να απαντά με σερί 7-0 από Λεσόρ και Σλούκα, για το +14 (54-68), στο 33’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Αταμάν χαλάρωσαν και με μπροστάρη τον Μπραΐκοβιτς, οι Ροδίτες έριξαν ξανά τη διαφορά σε μονοψήφια διαφορά (65-74), στο 36’. Οι Βιλντόσα και Μήτογλου ξεκόλλησαν τους φιλοξενούμενους, με τον Μπιλλή να το παίρνει… προσωπικά και να μειώνει στο -7 (71-78), στο 1:18’’ πριν τη λήξη. Το τρίποντο του Ναν έστειλε ξανά τη διαφορά στο +10 (71-81), με τους Μπιλλή και Κολοβέρο να κάνουν το 76-81 στα 14’’ πριν τη λήξη. Πριν την επαναφορά του ο Γκριγκόνις έκανε το επιθετικό φάουλ, με τον Περάντες να διαμορφώνει το τελικό 78-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 28-44, 51-61, 78-81