Δεν πάει πουθενά αυτός ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 2-2 την Καλλιθέα στο 92΄

Οι πράσινοι έμειναν πέντε πόντους πίσω από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ

Χάλια μαύρα ο Παναθηναϊκός γλίτωσε στο 92΄ την ήττα στην Λεωφόρο από την Καλλιθέα, καθώς ο Τετέ τον ξελάσπωσε ξανά και ισοφάρισε σε 2-2. Αυτό το συνονθύλευμα δεν πάει πουθενά και ήδη τρεις αγωνιστικές μετά την έναρξη του πρωταθλήματος είναι πέντε πόντους πίσω από τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στην πρόκριση επί της Λανς που ήταν ξεκάθαρα προϊόν τύχης και σήμερα τυπικά φιλοξενούμενος στην… έδρα του, τα βρήκε μπαστούνια από την εξαιρετική Athens Kallithea που αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά την διακοπή του πρωταθλήματος το «τριφύλλι» πάει στην Τούμπα για το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και αν έχει ανάλογη εικόνα θα μείνει ακόμη πιο πίσω στο πρωτάθλημα.

Το τριφύλλι πραγματοποίησε τη δεύτερη γκέλα του σε τρεις αγωνιστικές, έχοντας απώλειες μετά τα ευρωπαϊκά του ματς, με τον Ντιέγκο Αλόνσο να παρουσιάζει ένα αποκρουστικό σύνολο, μία ομάδα χωρίς αρχή μέση και τέλος, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός είχε τρεις αλλαγές σε σχέση με τη ρεβάνς απέναντι στη Λανς στο ΟΑΚΑ, με τον Ντιέγκο Αλόνσο να κρατάει στον πάγκο τους Πελίστρι, Μπακασέτα και να μην έχει διαθέσιμο τον Ινγκασον. Χρησιμοποίησε στη θέση «10» τον Τετέ και στα φτερά τους Μαντσίνι και Τζούρισιτς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Athens Kallithea όχι μόνο κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό, όπως έκανε άλλωστε και με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο, αλλά τον στρίμωξε πολλάκις στα σχοινιά και άξιζε να έχει προβάδισμα στο σκορ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, έχοντας προηγηθεί στο 28’ με τον Μουτίνιο, δοκάρι με τον Ντιμπά και τον Ντραγκόφσκι να σώζει τουλάχιστον τρεις φορές την εστία του από παραβίαση.

Η τριπλέτα Ματίγια, Ντιμπά και Μουτίνιο επιβλήθηκε στον άξονα, οι δε στατικές φάσεις των τυπικά γηπεδούχων ήταν φωτιά και λάβρα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο γήπεδο της Λεωφόρου υπνωτισμένος, με έπαρση και συνολικό πρόβλημα νοοτροπίας/συγκέντρωσης. Οι αποδοκιμασίες έγιναν έντονες αρκετές φορές από την εξέδρα, η εικόνα δεν βελτιωνόταν με τίποτα και ο Παναθηναϊκός είπε πάλι καλά που κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τζούρισιτς στο 32’ και να πάει ισόπαλος στα αποδυτήρια (1-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός βρέθηκε κοντά στο γκολ στο 55’ όταν ο Τζούρισιτς βρήκε στο τρανζίσιον και έσπασε τη μπάλα αριστερά εκεί όπου ο Μαντσίνι μπερδεύτηκε με τον Τετέ για το ποιος θα σουτάρει, ενώ ήταν μόνοι τους! Ο Αλόνσο έριξε στο ματς και τον Πελίστρι στο 58’ ενώ στο 64’ ο εξαιρετικός Ντραγκόφσκι έσωσε το σουτ του Χάνουσεκ εντός περιοχής, στην 21η τελική της Athens Kallithea στο ματς. Στο 67’ μπήκε στο γήπεδο και ο Μπακασέτας.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ιωαννίδης βγήκε τετ α τετ από κάθετη πάσα του Τετέ, αλλά ο Μπαραγκάν έσωσε με τα πόδια, με τον Μπακασέτα να μην πιάνει καλά σουτ από πλεονεκτική θέση στο 73’.

Η Athens Kallithea, μάλιστα, κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου στο 80’ με τον Ματιέ Βαλμπουενά, που στα 39 του χρόνια έκανε ντεμπούτο κι εννέα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς κατάφερε να σκοράρει και να διαμορφώσει το 2-1!

Στο 82’ ο Παναθηναϊκός σκόραρε με τον Βαγιαννίδη, αλλά ο Έλληνας πλάγιος αμυντικός ήταν οφ σάιντ, με την ισοφάριση να έρχεται τελικά στο 90+2’ από τον Τετέ μετά από ασίστ του Πελίστρι.

Στο 90+5’ ο Ντραγκόφκσι έσωσε το τετ α τετ  με τον Μουτίνιο που πήγε να τον κρεμάσει στην αντεπίθεση.

Σωστή η διαιτησία του Κατσικογιάνη.

ATHENS KALLITHEA (Μάσιμο Ντονάτι / 5-4-1): Μπαραγκάν, Μανθάτης, Πασαλίδης (71’ Τσιβελεκίδης), Ισιμά Μιρέν, Μότοκ, Χάνουσεκ, Ντεμέτριους (71’ Βαλμπουενά), Ντιμπά (76’ Μερκάτι), Μουτίνιο, Ματίγια (86’ Μουστακόπουλος), Ουλντρίκις (87’ Ματίγεβιτς).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο / 4-2-3-1): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (46’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς (58’ Μαξ), Αράο, Τσέριν (83’ Σπόραρ), Τζούρισιτς (67’ Μπακασέτας), Μαντσίνι (58’ Πελίστρι), Τετέ, Ιωαννίδης.