Χάος στην πρεμιέρα του ποδοσφαιρικού τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων

Εισβολή Μαροκινών όταν η Αργεντινή ισοφάρισε στο… 106΄

Χάος στην πρεμιέρα του τουρνουά ποδοσφαίρου στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024. Η Αργεντινή ισοφάρισε το Μαρόκο στο παιχνίδι του Σεντ Ετιέν σε 2-2 στο 90+16′, κι οι Μαροκινοί οπαδοί έκαναν ντου…

Συγκεκριμένα, από την κεντρική εξέδρα έγινε εισβολή οπαδών στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα οι ποδοσφαιριστές να αποχωρήσουν για τα αποδυτήρια προκειμένου να προστατευτούν. Στον αγωνιστικό χώρο εισήλθαν και οι δυνάμεις της αστυνομίας για να επιβάλλουν την τάξη με τους παίκτες να αποσύρονται στα αποδυτήρια. Το ματς διακόπηκε λόγω επεισοδίων και η ασφάλεια έδειξε να χωλαίνει σε μεγάλο βαθμό.

Μετά την ισοφάριση έπεσαν καπνογόνα και κροτίδες…Παρόλο που οι Μαροκινοί προηγήθηκαν με 2-0, η αλμπισελέστε φάνηκε σκληρό καρύδι, μείωσε και ο Μεδίνα στο 90’+16′ έφερε το ματς στα ίσα, γλιτώνοντας την ομάδα του από την ήττα!

Εξαιρετική εικόνα από τον Σαντιάγο Έσε, με τον Αργεντινό χαφ του Ολυμπιακού να αγωνίζεται για 70 λεπτά.

Καλύτερο ήταν το Μαρόκο στο πρώτο ημίχρονο. Η Αργεντινή από την άλλη έβγαζε ζητήματα στη δημιουργία και δεν μπορούσε να φτιάξει φάσεις. Ο Έσε από πλευράς «αλμπισελέστε» ήταν αρκετά δραστήριος, προσπαθώντας να κόψει και να φτιάξει, αλλά οι Μαροκινοί είχαν πάρει φόρα και απειλούσαν συνεχώς την αντίπαλη εστία.

Τελικά, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων το Μαρόκο άνοιξε το σκορ με γκολάρα του Ραχίμι! Συγκεκριμένα, ο Άκομαχ με τρομερό τακουνάκι βρήκε τον Χακίμι, εκείνος έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο 28χρονος με σεντερφορίσιο τελείωμα νίκησε τον Ρούλι για το 1-0! Το Μαρόκο μπήκε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος, με την Αργεντινή ωστόσο να ανεβαίνει γρήγορα και να αρχίζει να φαίνεται στο γήπεδο.

Το Μαρόκο στο 51’  διπλασίασε τα τέρματα από την άσπρη βούλα με τον Ραχίμι ξανά. Και εκεί που φαινόταν το ματς να είχε μια ξεκάθαρη εικόνα, η «αλμπισελέστε» μείωσε στο 68’ με κοντινή προβολή του Σιμεόνε. Δυο λεπτά αργότερα, ο Σαντιάγο Έσε βγήκε από το παιχνίδι, με τον Μασεράνο να βάζει πιο φρέσκα πόδια.

Από το γκολ και έπειτα, η Αργεντινή είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο και απειλούσε την αντίπαλη εστία, με το Μαρόκο αυτή την φορά να παίζει στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα, είχε μια τεράστια ευκαιρία με τον Άλβαρες να ισοφαρίσει αλλά νικήθηκε από τον αντίπαλο κίπερ.

Τα λεπτά περνούσαν αλλά ο έξτρα χρόνος των 15 λεπτών που έδειξε ο ρέφερι… βοήθησε την «αλμπισελέστε» να αποφύγει την ήττα. Διότι στο 90’+16’ και μετά από αδιανόητη φάση διαρκείας με δύο δοκάρια, ο Μεδίνα από κοντά σκόραρε για να διαμορφώσει το τελικό 2-2, αφήνοντας το Μαρόκο στα κρύα του λουτρού. Οι πάντες κυνηγημένοι πήγαν στ’ αποδυτήρια όπου πληροφορήθηκαν ότι το ματς έληξε…