Χαμόγελα για τον Ολυμπιακό 4-0 την Τερνάνα

Άνοιξε λογαριασμό ο Βέλντε, Ζέλσον, Κουτσίδης και Παπακανέλλος τα υπόλοιπα γκολ

Εντυπωσιακός στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέτριψε 4-0 την Τερνάνα!
Στο α’ μέρος οι ερυθρόλευκοι ήταν μέτριοι, δημιουργώντας μόνο δύο ευκαιρίες, με πρωταγωνιστή τον Μασούρα που είχε δοκάρι στο 21’! Στην επανάληψη ωστόσο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, με το φρέσκο αίμα να σκορπάει χαμόγελα ακόμα και στον μετριοπαθή Μεντιλίμπαρ.
Ο Ζέλσον Μαρτίνς άνοιξε το σκορ στο 58’ με σουτ μέσα από την περιοχή από ασίστ του Γιάρεμτσουκ. Δύο λεπτά μετά ο Κουτσίδης σκόραρε με κεφαλιά, σημειώνοντας το παρθενικό του τέρμα με την πρώτη ομάδα. Σκόραρε στο ντεμπούτο του ο Βέλντε με δυνατό σουτ στο 78’. Το τέταρτο τέρμα πέτυχε ο Παπακανέλλος με διπλή προσπάθεια.
Με 4-3-3 ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Στο τέρμα ήταν ο Αναγνωστόπουλος, στο κέντρο της άμυνας Άμπι και Κουτσίδης, ενώ Κοστίνια και Αποστολόπουλος ήταν τα μπακ. Στα χαφ μετακινήθηκε ο Ρέτσος, που είχε τον Μουζακίτη στο πλευρό του, ενώ ο Παπακανέλλος συμπλήρωνε την τριάδα. Στα «φτερά» ήταν Ζ. Μαρτίνς και Μασούρας, ενώ στην κορυφή ο Γιάρεμτσουκ.
Πιο «ζεστή» εμφανίστηκε η Τερνάνα στο ξεκίνημα, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και δύο καλές στιγμές. Από σέντρα-σουτ του στο 2’, ο Αναγνωστόπουλος έδιωξε σε κόρνερ με δυσκολία, ενώ τρία λεπτά μετά ο Φεράντε ξεχάστηκε από την άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά αστόχησε με κεφαλιά.
Οι Πειραιώτες δεν πατούσαν καλά στο πρώτο διάστημα του αγώνα, έχοντας έλλειψη χημείας, αλλά σταδιακά έστρωσαν και στην πρώτη τους καλή στιγμή παραλίγο να ανοίξουν το σκορ και ενώ η σέντρα του Κοστίνια λίγο πριν απομακρύνθηκε προ του Γιάρεμτσουκ. Στο 21’ ο Μασούρας έφυγε κάθετα, εκτέλεσε με το αριστερό, με τον Φράνκι να βρίσκει λίγο την μπάλα, που κατέληξε εκτός, αφού βρήκε στο αριστερό δοκάρι. Δευτερόλεπτα μετά ο διεθνής άσος βρέθηκε ξανά σε θέση βολής και το σουτ του έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.
Μέχρι την ανάπαυλα, δεν είχε ουσιαστικά κάποια καλή στιγμή η αναμέτρηση, με την Τερνάνα να φτιάχνει υποψία φάσης στο 31’, όταν ο Τσιτσερέλι μπούκαρε από τα αριστερά, αλλά ο Άμπι απομάκρυνε μετά το γύρισμά του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέβασε τον ρυθμό του και στο 54΄ ήρθε και η πρώτη ευκαιρία του Γιάρεμτσουκ, με τον Ουκρανό να νικιέται από τον αντίπαλο κίπερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα έσωσε ξανά μία κεφαλιά του Κοστίνια.

Τελικά, στο 58ο λεπτό ο Ζέλσον Μάρτινς τα κατάφερε, βρήκε δίχτυα και άνοιξε το σκορ με ωραίο διαγώνιο σουτ, σκοράροντας παράλληλα το 3ο του γκολ στα φετινά φιλικά των Πειραιωτών. Στην επόμενη φάση (60′) ήταν η σειρά του Ισίδωρου Κουτσίδη να σκοράρει με κεφαλιά, με τον νεαρό άσο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τα ερυθρόλευκα.

Oι «ερυθρόλευκοι» δεν κατέβασαν ρυθμό και στο 63΄ είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Παπακανέλο, ωστόσο το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι και το 2-0 παρέμεινε. Από εκεί και μετά ξεκίνησαν οι αλλαγές για τις δύο ομάδες, με τον Κρίστοφερ Βέλντε να περνά επίσης στο ματς και λίγα λεπτά αργότερα (76′) σκόραρε κιόλας στην πρώτη του φάση και έκανε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Παπακανέλλος, με τον νεαρό άσο του Ολυμπιακού να παίρνει το «ριμπάουντ» από ένα σουτ του Μασούρα και να βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.