Χάλκινος στο Παρίσι ο «άρχοντας των κρίκων» ο μυθικός Λευτέρης Πετρούνιας

Πήρε μετάλλιο σε τρίτους Ολυμπιακούς Αγώνες κι έγραψε ιστορία

Ο «άρχοντας των κρίκων», ο μυθικός Λευτέρης Πετρούνιας με ένα εκπληκτικό πρόγραμμα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παρίσι και έγραψε ιστορία, αφού ανέβηκε στο βάθρο σε τρίτη συνεχόμενη διοργάνωση Ολυμπιακών Αγώνων!

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό, ο Έλληνας αθλητής εκτέλεσε στην εντέλεια το πρόγραμμα του και πήρε 15.100 βαθμούς (για το ίδιο πρόγραμμα είχε πάρει 14.800 στον προκριματικό), δείχνοντας για μία ακόμα φορά την κλάση του.

Οι δύο Κινέζοι Λιου Γιανγκ (15.300) και Ζου (15.233) είχαν εξασφαλίσει από νωρίς το χρυσό και το ασημένιο και η μάχη για το βάθρο έγινε ανάμεσα στον Πετρούνια και τον Γάλλο Αϊτ Σαΐντ.

Το πρόγραμμα του Γάλλου που είχε χαμηλότερο συντελεστή δυσκολίας βαθμολογήθηκε με 15.000 και ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, με μία ακόμα κατάθεση ψυχής και κλάσης…

Είναι το 5ο μετάλλιο για την Ελλάδα στους αγώνες του Παρισίου (ένα ασημένιο / τέσσερα χάλκινα), όμως αυτό που είναι εκπληκτικό είναι πως ο Πετρούνιας γίνεται ο πρώτος αθλητής στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων που κατακτά μετάλλιο στους κρίκους σε τρεις διαφορετικές διοργανώσεις.

Ο 33χρονος πρωταθλητής μας έγινε ο πρώτος αθλητής στους κρίκους που φτάνει τα τρία ολυμπιακά μετάλλια, όντας ένας ζωντανός θρύλος του αθλήματος! Η αρχή είχε γίνει στο Ρίο το 2016 όταν και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, για να ακολουθήσει το χάλκινο στο Τόκιο το 2021 και το αποψινό έπος του Λευτέρη.